Rekonstrukcja bitwy polsko-bolszewickiej

W Sarnowej Górze pod Ciechanowem odbędzie się w niedzielę rekonstrukcja bitwy, którą między 16 a 20 sierpnia 1920 r. stoczyły oddziały polskie z armią bolszewicką. Było to jedno z najcięższych starć decydującej fazy wojny polsko-bolszewickiej. 

Bitwę stoczyły jednostki polskie wchodzące w skład utworzonej i dowodzonej przez gen. Władysława Sikorskiego (1881-1943) 5 armii z oddziałami 4 i 15 armii bolszewickiej, 3 korpusu kawalerii Gaj-Chana, w tym doborowej 33 dywizji strzelców z Kubania.

Jak przypomniał Marcin Dominiak ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 79 Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy, które jest głównym organizatorem inscenizacji, bitwa pod Sarnową Górą (Mazowieckie) rozpoczęła się w tym samym momencie co ofensywa wojsk polskich znad Wieprza – kontruderzenie, którego celem było wyjście na tyły armii bolszewickiej.

„Ta bitwa była składowym elementem Bitwy Warszawskiej na północnym odcinku frontu. Pod Sarnową Górą przez cztery dni jednostki polskie i bolszewickie atakowały swe pozycje na przemian” – podkreślił Dominiak.

Według źródeł, w tym ówczesnych meldunków wojskowych, w bitwie zginęło 805 żołnierzy polskich.

„Straty bolszewickie są trudne do wykazania. Wiadomo, że do niewoli trafiło około tysiąca jeńców armii bolszewickiej. W wyniku bitwy jednostki 4 armii bolszewickiej na ziemi ciechanowskiej praktycznie przestały istnieć” – zaznaczył Dominiak.

W inscenizacji bitwy, która odbędzie się w miejscu walk toczonych 94 lata temu, weźmie udział ok. 120 osób w grup rekonstrukcyjnych, w tym z Warszawy, Sochaczewa, Modlina, Mławy, Iłży, Lubartowa i Zegrza. Współorganizatorem widowiska są Urząd Gminy w Sońsku i Wojskowa Komenda Uzupełnień w Ciechanowie.

„Podczas rekonstrukcji bitwy będzie można zobaczyć repliki samochodów pancernych Ford T i Russo Balt oraz czołgu renault FT 17. Będą efekty pirotechnicznie” – zapowiedział Dominiak.

Inscenizację poprzedzi uroczysta msza święta za poległych w bitwie. Przed pomnikiem upamiętniającym bitwę złożone zostaną kwiaty. Uroczystości towarzyszyły będą obchody Święta Wojska Polskiego.

Bitwa pod Sarnową Górą została upamiętniona napisem na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Napis na tablicy: „Sarnowa Góra pod Ciechanowem 16-20 VIII 1920”, umieszczony tam w okresie II RP, został usunięty w czasach PRL i przywrócony po 1990 r.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl