fot. PAP/EPA

Raptory F-22 przylecą dziś do Polski

Nowoczesne myśliwce Raptor F-22 przylecą dziś do Polski na ćwiczenia. Waszyngton kilka dni temu zapowiadał, że nastąpi to wkrótce. Amerykańscy piloci wezmą udział w ćwiczeniach z polskimi F-16. Samoloty przybędą do bazy lotniczej w Łasku.

Przylot F-22 do Europy ma związek z sytuacją na wschodzie Ukrainy.

Prof. Wiesław Wysocki, historyk wojskowości z UKSW mówi, że tak szybką decyzję Amerykanów o wysłaniu swoich myśliwców zawdzięczamy postawie prezydenta Andrzeja Dudy.

To jest jakby wzmocnienie tej postawy jaką prezentuje prezydent (…).  Myślę, że raporty jakie poszły do stolic są jednoznaczne i z jednej strony jest to wzmocnienie, ale także odpowiedź na poczynania na najważniejszą postawę USA, która zdaje się być głównym partnerem, żeby nie powiedzieć rywalem wobec Rosji – zaznacza prof. Wiesław Wysocki.

Samolot F-22 Raptor jest jednoosobowym taktycznym myśliwcem o niskiej wykrywalności przez radary. Może być wykorzystany nie tylko do walki z innymi samolotami, ale także do niszczenia celów naziemnych i wojny elektronicznej.

F-22 weszły do służby w 2005 r. Samoloty te po raz pierwszy zostały wykorzystane do bombardowania pozycji zajmowanych przez dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego.

RIRM

 

drukuj