fot. twitter.com

Radni PiS z Gdańska składają projekt uchwały wspierającej starania o reparacje od Niemiec

Gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości składają w Radze Miasta projekt uchwały wpierającej polskie dążenia do uzyskania reparacji od Niemiec. Na konferencji prasowej poinformował o tym poseł partii rządzącej, Kacper Płażyński.

Gdańscy radni PiS chcą, aby przygotowana przez nich uchwała wspierająca polskie dążenia do uzyskania reparacji wojennych od Niemiec została przyjęta podczas najbliższej sesji Rady Miasta, która jest planowana na czwartek.

Jej uchwalenie miałoby wymiar symboliczny – powiedział poseł Kacper Płażyński z PiS.

– To przecież tutaj zaczęła się II wojna światowa. To tutaj przez ponad 20 lat Polacy byli gnębieni w ramach tzw. Wolnego Miasta Gdańska przez swoich niemieckich sąsiadów, gdzie na ulicach, w instytucjach publicznych, na niemieckim Uniwersytecie Medycznym w Wolnym Mieście Gdańsku stosowano rasizm, a nawet – o czym informowaliśmy niedawno na konferencji prasowej – na Polakach dokonywano pseudonaukowych eksperymentów, łącznie z tym, o czym pisała Nałkowska w słynnych „Medalionach” i co szeroko opisał izraelski Instytut Yad Vashem. Robiono to w Gdańsku. Niemieccy lekarze robili mydło z polskich ofiar II wojny światowej – mówił Kacper Płażyński.

Odnosząc się do niemieckiego stanowiska ws. reparacji, polityk stwierdził, że liczy na to, iż rząd RFN podejmie w końcu rozmowy o odszkodowaniach. Jak zauważył, bez słusznego zadośćuczynienia nie może być pojednania.

Pierwszym miastem, które poparło starania rządu o uzyskanie reparacji od Niemiec, był Wieluń (pierwsze zbombardowane miasto II wojny światowej). Stosowne uchwały zostały podjęte także przez radnych Bochni, Grybowa, Lublina, Augustowa, Tarnowa czy Zakopanego.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl