PAP/Szymon Łabiński

R. Trzaskowski: Warszawa jest przygotowana na ewentualną falę wezbraniową na Wiśle

Służby zapewniły o pełnej gotowości na wypadek wystąpienia zagrożeń jak ewentualna fala wezbraniowa na Wiśle – powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski po posiedzeniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy. Z prognoz pogody wynika jednak, że nie należy się spodziewać nadmiernych wzrostów ilości wody w Wiśle.

„Służby zapewniły o pełnej gotowości na wypadek wystąpienia zagrożeń. Natomiast w tym momencie sytuacja jest dobra, nie zidentyfikowaliśmy żadnych niebezpieczeństw. Jednak dmuchamy na zimne i na bieżąco monitorujemy sytuację w newralgicznych miejscach. Prognoza pogody na szczęście jest dla nas obiecująca, nie są zapowiadane opady. Śnieg topi się powoli. Ryzyko wystąpienia zagrożenia powodziowego lub miejscowych podtopień jest zdecydowanie niskie” – powiedział po posiedzeniu zespołu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy odbyło się w środę. Prezydent stolicy odebrał podczas niego raport służb ratowniczych, porządkowych i miejskich o przygotowaniu miasta do działań w przypadku wystąpienia zagrożenia powodziowego lub miejscowych podtopień.

Oprócz Rafała Trzaskowskiego w posiedzeniu udział wzięli m.in. przedstawiciele podmiotów odpowiedzialnych za konkretne działania zabezpieczające i ratownicze: Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej, Komendant Stołeczny Policji, Komendant Straży Miejskiej, przedstawiciel IMGW-PIB, Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad oddział Warszawa, Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych, a także Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, Zarządu Dróg Miejskich, Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Zarządu Zlewni w Warszawie. Służby złożyły raport o gotowości organizacyjnej i sprzętowej do działań w przypadku wystąpienia zagrożenia powodziowego lub miejscowych podtopień.

Jednak, jak zwraca uwagę ratusz, z długoterminowej prognozy meteorologicznej, przedstawionej przez przedstawiciela IMGW wynika, że nie należy się spodziewać nadmiernych wzrostów ilości wody roztopowej w Wiśle i lokalnych rzekach.

„Woda z roztapiającego się śniegu wsiąka w glebę, co będzie miało korzystny wpływ na ograniczenie zjawiska suszy w okresie wiosenno-letnim” – wskazano.

PAP

drukuj