Niemcy: Przywódca tzw. Państwa Islamskiego skazany na 10,5 roku więzienia

Islamski kaznodzieja Abu Walaa został w środę skazany przez sąd w Celle, na północy Niemiec, na dziesięć i pół roku więzienia za radykalizowanie młodych ludzi i rekrutowanie ich do organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie. Abu Walaa jest uznawany za przywódcę IS w Niemczech – pisze Deutsche Welle.

Sąd uznał Abu Walaa za winnego przynależności do organizacji terrorystycznej i wspierania jej. Kaznodzieja wraz ze swoimi współpracownikami prowadził siatkę rekrutacyjną, która radykalizowała młodych ludzi, głównie na terenie Nadrenii Północnej-Westfalii i Dolnej Saksonii, i wysyłała ich jako bojowników do walki w szeregach IS na Bliskim Wschodzie – orzekł sąd.

Urodzony w Iraku 37-letni mężczyzna – opisywany w dokumentach sądowych jako Ahmad Abdulaziz Abdullah A. i znany jako Abu Walaa, który przybył do Niemiec w 2001 roku ubiegając się o azyl – był imamem w meczecie w położonym w Dolnej Saksonii Hildesheim. Meczet był znanym ośrodkiem przyciągającym islamskich radykałów z całych Niemiec i został w 2017 roku zamknięty przez władze – przypomina Deutsche Welle.

Mężczyźnie udowodniono zwerbowanie w Niemczech co najmniej siedmiu osób, które później walczyły po stronie IS; dwóch zwerbowanych przez Walaa bojowników to domniemani sprawcy samobójczych zamachów bombowych w Iraku w 2015 roku, w których zginęło ponad 150 irackich żołnierzy – pisze agencja Reutera.

Ze skazanym w środę kaznodzieją powiązania miał też pochodzący z Tunezji terrorysta, który w grudniu 2016 roku zabił 12 osób wjeżdżając ciężarówką w tłum ludzi zgromadzonych na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie.

Abu Walaa został aresztowany w listopadzie 2016 roku, proces toczył się od 2017 r. Prokuratura domagała się dla kaznodziei 11,5 roku pozbawienia wolności, a jego adwokaci uniewinnienia. W tym samym procesie na kary od czterech do ośmiu lat więzienia skazano trzech współpracowników Abu Walaa.

PAP

 

 

 

drukuj