fot. flickr.com

Sejm: Ruszyły prace nad projektem wydłużającym możliwość korzystania ze skargi nadzwyczajnej dla Prokuratora Generalnego i RPO

W Sejmie ruszyły prace nad prezydenckim projektem ustawy, który wydłuża możliwość korzystania ze skargi nadzwyczajnej o kolejne dwa lata dla Prokuratora Generalnego i Rzecznika Praw Obywatelskich. Podobny projekt w tej sprawie wcześniej wypracował Senat.

Głównym założeniem projektu prezydenta jest przedłużenie terminu na wnoszenie przez Prokuratora Generalnego i Rzecznika Praw Obywatelskich skarg nadzwyczajnych od prawomocnych orzeczeń zapadłych po wejściu w życie konstytucji.

– Skarga nadzwyczajna to jest projekt dla ludzi, który przewiduje wydłużenie terminu na wnoszenie skargi nadzwyczajnej z trzech do pięciu lat – wyjaśniła senator wnioskodawca, Lidia Staroń.

W środę Sejm przeprowadził pierwsze czytanie obu projektów. Prezydencka minister, Małgorzata Paprocka, zaznaczyła, że do podmiotów uprawnionych do składania skarg wciąż wpływają nowe wnioski.

– Za wydłużeniem terminu, który wyekspiruje 3 kwietnia bieżącego roku, przemawiają przede wszystkim fakty, czyli sprawy w toku, jak również to, że cały czas do podmiotów uprawnionych wpływają wnioski o wniesienie skarg nadzwyczajnych – powiedziała Małgorzata Paprocka.

Projekt wydłuży też o rok kadencję ławników Sądu Najwyższego oraz doprecyzuje kwestię tworzenia akt sprawy w Sądzie Najwyższym.

– Przez trzy lata obowiązywania ustawy o Sądzie Najwyższym kilkanaście tysięcy obywateli złożyło podania do Prokuratora Generalnego i Rzecznika Praw Obywatelskich, uprawnionych do wniesienia skargi nadzwyczajnej w ich sprawie – zaznaczył poseł Prawa i Sprawiedliwości, Daniel Milewski.

Senacki projekt, który uzyskał poparcie wszystkich ugrupowań, został skierowany do sejmowej komisji sprawiedliwości. W dyskusji zgłoszono trzy tożsame wnioski o odrzucenie propozycji prezydenta w pierwszym czytaniu.

TV Trwam News

drukuj