fot. twitter.com

R. Czarnecki: Stanu wojennego Ukraina nie wprowadziła nawet wtedy, kiedy trwały największe walki w Donbasie

Zwracam uwagę, że stanu wojennego Ukraina nie wprowadziła nawet wtedy, kiedy trwały najcięższe walki w Donbasie; nawet, kiedy do kilkudziesięciu żołnierzy ukraińskich ginęło każdego dnia – powiedział europoseł PiS Ryszard Czarnecki, odnosząc się do napiętej sytuacji ukraińsko-rosyjskiej.

Dwa ukraińskie kutry oraz holownik, które płynęły z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, zostały wczoraj ostrzelane, a następnie zajęte przez rosyjskie siły specjalne. Kilku rannych marynarzy przewieziono do Moskwy.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zażądał od Rosji natychmiastowego uwolnienia marynarzy i zwrotu okrętów. Rosja oskarżyła ukraińskie jednostki o naruszenie granicy i wpłynięcie na rosyjskie wody terytorialne. Ukraina uznała wydarzenia w Cieśninie Kerczeńskiej za akt agresji.

Polscy politycy podkreślają, że sytuacja jest poważna. W ocenie europosła PiS Ryszarda Czarneckiego, należy działać w tej sprawie za pośrednictwem organizacji międzynarodowych, zwłaszcza ONZ.

– Zwracam uwagę, że stanu wojennego Ukraina nie wprowadziła nawet wtedy, kiedy trwały najcięższe walki w Donbasie. Nawet, kiedy do kilkudziesięciu żołnierzy ukraińskich ginęło każdego dnia. To sytuacja bardzo poważna, natomiast myślę, że tym bardziej trzeba działać poprzez organizacje międzynarodowe, zwłaszcza ONZ, także Unię Europejską, a w jakieś mierze także NATO. Głos polski jest tutaj naprawdę szczególnie ważny, bo Polska jest jedynym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz jedynym państwem członkowskim Unii Europejskiej i NATO, który graniczy z Rosją oraz Ukrainą. Nasze doświadczenia, także znajomość obu państw, może być szczególnie przydatna – mówił europoseł Ryszard Czarnecki.

Dziś po południu czasu polskiego odbędzie się pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie eskalacji napięć między Rosją a Ukrainą.

Jeszcze w poniedziałek oczekiwane jest także zwołanie w trybie nadzwyczajnym posiedzenia Rady Najwyższej Ukrainy. Deputowani omówią propozycję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony dotyczącą wprowadzenia stanu wojennego.

RIRM

drukuj