fot. flickr.com

W. Putin spotka się z kręgami przemysłowymi Niemiec

Prezydent Rosji Władimir Putin spotka się w czwartek z przedstawicielem koncernu Siemens i innymi niemieckimi biznesmenami, o czym powiadomił dzisiaj dziennikarzy doradca Putina, Jurij Uszakow. Do spotkania ma dojść w Soczi nad Morzem Czarnym.

Reuters przypomina, że wcześniej w tym roku Siemens zapowiadał weryfikację swojego biznesu w Rosji, kiedy jego cztery turbiny gazowe zostały dostarczone na Krym, objęty unijnymi sankcjami od czasu, gdy zaanektowała go Rosja.

Uszakow powiedział, że spotkanie zostało zaaranżowane z inicjatywy Komisji Wschodniej Gospodarki Niemieckiej.

„12 października w Soczi dojdzie do bardzo ważnego spotkania naszego prezydenta z przedstawicielami kręgów przemysłowych Niemiec” – oświadczył Jurij Uszakow.

Zapowiedział również, że spotkanie rozpocznie Władimir Putin słowem wstępnym, później zaś odbędzie się „otwarta dyskusja”.

W spotkaniu, według Uszakowa, ma uczestniczyć około 20 przedstawicieli niemieckiego biznesu. Chodzi o wielkie firmy, które stale funkcjonują na rosyjskim rynku. Doradca prezydenta Rosji wymienił wśród nich firmy: Siemens i Nord Stream, a także Linde, Bauer, Knauf, Metro, Schaeffler, Wolffkran.

Jurij Uszakow poinformował też dziennikarzy o możliwym udziale prezydenta Francji Emmanuela Macrona w przyszłorocznym Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu.

Doradca zaznaczył, że Moskwę usatysfakcjonuje zarówno oficjalna, jak i robocza wizyta prezydenta Francji.

Juri Uszakow przypomniał, że Putin zaprosił Emmanuela Macrona do złożenia wizyty w Rosji, gdy spotkali się latem br. w Paryżu, i że we wrześniu w rozmowie telefonicznej z Macronem, Putin zaprosił francuskiego prezydenta do udziału w charakterze głównego gościa w Forum Ekonomicznym w Petersburgu.

„Na oba zaproszenia zareagowano pozytywnie” – podkreślił Juri Uszakow.

Przyznał jednak, że na razie konkretne terminy przyjazdu Macrona do Rosji nie są omawiane.

PAP/RIRM

drukuj