W. Putin: Rosja i Chiny za wspólną inicjatywą ws. Półwyspu Koreańskiego

Rosja i Chiny będą promować wspólną inicjatywę dotyczącą uregulowania napięć na Półwyspie Koreańskim, opartą na planie opracowanym przez Rosję oraz chińskich propozycjach dotyczących denuklearyzacji półwyspu – zapowiedział dziś prezydent Władimir Putin.

Rosyjski przywódca poinformował o tym po rozmowach w Moskwie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, na wspólnej konferencji prasowej.

Jak wyjaśnił, wspólna inicjatywa oparta jest na rosyjskim „planie uregulowania koreańskiego”, zakładającym działania etapowe oraz na „ideach chińskich – równoległego <<zamrażania>> aktywności rakietowej i jądrowej Korei Północnej jak i amerykańsko-południowokoreańskich manewrów na wielką skalę”.

„Kompleksowe rozwiązanie problemów Półwyspu Koreańskiego w celu zapewnienia trwałego pokoju” należy do wspólnych priorytetów Rosji i Chin w polityce zagranicznej – zapewnił prezydent Putin.

Podkreślił także, że stanowisko Moskwy i Pekinu we wszystkich ważniejszych kwestiach międzynarodowych jest zbieżne.

„Zamierzamy dalej rozwijać naszą koordynację w polityce zagranicznej” – zapowiedział.

Ze swej strony Xi Jinping zapewnił, że Chiny mają zamiar wzmocnić koordynację z Rosją w sprawach międzynarodowych.

Chiński prezydent gościł w Moskwie z dwudniową oficjalną wizytą. Wraz z Putinem spotkał się z przedstawicielami organizacji społecznych, biznesu i mediów z Rosji i Chin. Przywódcy podpisali pakiet dokumentów międzyrządowych i komercyjnych; wcześniej Rosja zapowiadała podpisanie około 40 porozumień.

Władimir Putin na konferencji prasowej jako jedną z priorytetowych sfer współpracy z Chinami wymienił energetykę; wskazał też na projekty infrastrukturalne i podkreślił, że w Chinach otwiera swoje pierwsze przedstawicielstwo rosyjski bank centralny.

We wtorek z prezydentem Chin spotkał się również premier Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Ze swej strony rosyjski Gazprom poinformował o podpisaniu porozumienia z chińskim koncernem CNPC o rozpoczęciu od 20 grudnia 2019 roku dostaw rosyjskiego gazu do Chin poprzez gazociąg Siła Syberii. Kontrakt z CNPC przewiduje przesyłanie rurociągiem corocznie 38 mld metrów sześc. gazu przez 30 lat; Gazprom dotąd nie podawał dokładnej daty rozpoczęcia tych dostaw.

Szczegóły rosyjsko-chińskiej inicjatywy ws. Korei Północnej przedstawiły we wtorek we wspólnym komunikacie ministerstwa spraw zagranicznych obu krajów. Moskwa i Pekin proponują m.in., by Korea Północna ogłosiła jako swą „dobrowolną decyzję polityczną” moratorium na próby ładunków nuklearnych i rakiet balistycznych. Ze swej strony USA i Korea Południowa miałyby wstrzymać się od prowadzenia wspólnych dużych ćwiczeń wojskowych. Procesowi temu towarzyszyłoby podjęcie negocjacji z udziałem skonfliktowanych stron.

Rosja i Chiny – jak głosi wspólny komunikat – stanowczo opowiadają się za denuklearyzacją Półwyspu Koreańskiego i respektowaniem stosownych rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jednocześnie oceniają, że „należy respektować uzasadnione niepokoje” Korei Północnej.

„Możliwość zastosowania środków wojskowych w celu rozwiązania problemów Półwyspu Koreańskiego powinna być wykluczona” – podkreśliły MSZ Rosji i Chin. Oba kraje – jak zaznaczono – wypowiadają się także „przeciwko obecności wojskowej w Azji Północno-Wschodniej sił pozaregionalnych (…) pod pretekstem przeciwdziałania programom rakietowo-jądrowym Korei Północnej”.

Moskwa i Pekin są też przeciwne rozmieszczeniu w regionie amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej THAAD; jego instalacja poważnie szkodzi ich „interesom bezpieczeństwa strategicznego” – głosi komunikat.

Korea Płn. ogłosiła we wtorek, że przeprowadziła pierwszą udaną próbę międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM). Rosja i Chiny wyrażają zaniepokojenie tą deklaracją Pjongjangu; uznają ją za niemożliwą do zaakceptowania i sprzeczną z rezolucjami RB ONZ – zaznaczono we wspólnym komunikacie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl