Putin nakazał wycofać wojska z granicy z Ukrainą

Prezydent Rosji Władimir Putin nakazał wycofanie do miejsc stałej dyslokacji wojsk, które uczestniczyły w ćwiczeniach na terytorium trzech obwodów graniczących z Ukrainą – poinformowała służba prasowa Kremla. Przekazała też, że Rosja wezwała Ukrainę do natychmiastowego zaprzestania „operacji pacyfikacyjnej” na południowym wschodzie kraju i wycofania wojsk z tego regionu.

„W związku z zakończeniem planowej wiosennej fazy szkolenia wojsk, które przewidywało ich przemieszczenie i które odbywało się m.in. na poligonach w obwodach: rostowskim, biełgorodzkim i briańskim, Władimir Putin nakazał ministrowi obrony (Siergiejowi Szojgu), by wojska uczestniczące w ćwiczeniach wróciły do miejsc stałej dyslokacji i kontynuowały szkolenie bojowe na najbliżej usytuowanych poligonach” – podała kremlowska służba prasowa.

Poinformowała również, że Rosja wzywa Ukrainę „do natychmiastowego zaprzestania operacji pacyfikacyjnej i przemocy” na południowym wschodzie kraju, „wycofania wojsk” z tego regionu i „rozwiązywania wszystkich problemów na drodze pokojowego dialogu”. Służba prasowa Kremla przekazała także, iż „prezydent Federacji Rosyjskiej z zadowoleniem przyjmuje pierwsze kontakty Kijowa ze stronnikami federalizacji (Ukrainy), mające na celu nawiązanie dialogu, w którym powinny uczestniczyć wszystkie zainteresowane strony”.

Z kolei Dmitrij Pieskow, sekretarz prasowy Władimira Putina, podał, że sytuacja na Ukrainie była w poniedziałek jednym z tematów posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa FR, struktury doradczej prezydenta Rosji. Putin przeprowadził tę naradę w swojej letniej rezydencji w Soczi przed odlotem do Szanghaju, gdzie we wtorek przeprowadzi rozmowy z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, a w środę weźmie udział w 4. Konferencji na temat Współdziałania i Budowy Środków Zaufania w Azji. Przy okazji tego forum, skupiającego 24 państwa i nazywanego „azjatycką OBWE”, spotka się m.in. z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim.

Pieskow poinformował, że podczas omawiania tematyki międzynarodowej akcent położono na sytuacji na Ukrainie, gdzie „w ostatnich dniach nastąpił dalszy wzrost napięcia” w związku z „operacją pacyfikacyjną z użyciem regularnej armii”.

PAP

 

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl