fot. arch

PSOŻC o wyznaczeniu terminu rozprawy TK ws. tzw. aborcji eugenicznej

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka z nadzieją przyjęło informację o wyznaczeniu terminu rozprawy TK ws. tzw. aborcji eugenicznej.

W wydanym oświadczeniu organizacja wskazała, że przerwanie życia człowieka w stadium prenatalnym ze względów eugenicznych jest sprzeczne z ustawą zasadniczą.

Wojciech Zięba, prezes Stowarzyszenia, przypomniał, że konstytucja gwarantuje każdemu człowiekowi prawo do życia i godności. Zakazuje ona też jakiejkolwiek formy dyskryminacji.

– Przejawem dyskryminacji i uderzeniem w godność człowieka jest dokonywanie selekcji osób ze względu na ich stan zdrowia. Określanie przez lekarza, kto może się narodzić, a kto nie ze względów zdrowotnych jest przejawem bezpośredniej dyskryminacji i godzi w jego godność. Dlatego cieszymy się, że Trybunał Konstytucyjny postanowił zająć się tą sprawą i mam nadzieję, że wykreśli tzw. przesłankę eugeniczną z obowiązującego prawa. Pozwoli to zabezpieczyć prawo do życia nienarodzonych dzieci, otoczyć je szerszą opieką i nie wywierać nacisku na rodziców, aby oni dokonali aborcji, żeby zabili swoje dziecko – powiedział Wojciech Zięba.

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zaapelowało jednocześnie do Sejmu o zwiększenie bezpieczeństwa materialnego rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi.

22 października TK ma zająć się sprawą przesłanki eugenicznej tzw. aborcji. Wniosek grupy posłów w tej sprawie trafił do Trybunału w 2019 r.

RIRM

drukuj