fot. todosalteatro.com

Pseudospektakl „Golgota Picnic” odbędzie się w Bydgoszczy

Skandaliczny pseudospektakl „Golgota Picnic” odbędzie się w  Bydgoszczy. Nieoficjalnie jego wystawienie planuje się nawet w 30 miastach, m.in. w Warszawie.

Obrażająca uczucia religijne pseudosztuka hiszpańskiego skandalisty Rodrigo Garcii po protestach wielu środowisk została wycofana z poznańskiego Malta Festiwal. Jednak po tym, jak w obronie „Golgota Picnic” stanęła Gazeta Wyborcza paszkwil pełen pornografii i drwiący z męki i śmierci Chrystusa zostanie wystawiony 27 czerwca w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

„Golgotą Picnic” zainteresowana jest również prezydent Warszawy HGW – poinformował jeden z dziennikarzy. Na razie nie wiadomo, gdzie i kiedy może zostać wystawione bluźnierstwo.

To jawne łamanie prawa, na co przyzwalają i uczestniczą w tym procederze władze Bydgoszczy. Spektakl obraża uczucia katolików i znieważa symbole religijne – mówi poseł Bartosz Kownacki, wiceszef Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski.

Wszyscy wiemy – to było już wielokrotnie podawane przez media, że w trakcie tego spektaklu ma dojść do przestępstwa, do obrażania uczuć religijnych osób wierzących. W związku z tym, każdy, kto współuczestniczy w organizowaniu tego rodzaju spektaklu, jest współodpowiedzialny za to przestępstwo. Apeluję do wszystkich mieszkańców Bydgoszczy, żeby zorganizowali się przed piątkiem, żeby wejściówki, które mają być rozdawane bezpłatnie, zostały przez nas zabrane – przez ludzi, którzy nie chcą, żeby uczucia religijne były obrażane. Jeżeli władze zdecydują się jednak odegrać to przedstawienie, to żeby grali przy pustej sali. Jeśli dziś pójdziemy do Teatru Polskiego, odbierzemy wejściówki – nikt nam nie może zabronić tego, aby te wejściówki zostały wydane – to spektakl będzie przy pustej sali – mówił poseł Bartosz Kownacki.

Anna Kołakowska z Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę, która pojechała do Bydgoszczy, aby złożyć na policji zawiadomienie o zamiarze popełnienia przestępstwa przez władze Teatru Polskiego w Bydgoszczy została zatrzymana w komendzie. Wniosek dotyczy pseudosztuki.

Anna Kołakowska została poinformowana, że posiadanie zdjęć z „Golgoty Picnic” jest nielegalne. Nie jest wykluczone, że zamiast stanąć jako osoba poszkodowana, będzie oskarżona o nielegalne posiadanie tej dokumentacji – zwrócił uwagę Andrzej Kołakowski, organizator akcji Modlitwa i Czyn! Stop Obrażaniu Pana Boga.

Uczucia religijne Polaków może obrażać także spektakl wystawiany na deskach Teatru im. Wiliama Horzycy w Toruniu. Sztuka „Licheń Story” jest grana na podestach wyklejonych deptanymi przez aktorów reprodukcjami świętych obrazków Matki Bożej Częstochowskiej i Jej syna. W sztuce pojawia się także niewierzący biskup, który drze Biblię, a w scenografii znalazł się także szalet z zawieszonym pisuarem.

Agnieszka Warczachowska, kierownik obsługi widzów z teatru im. Wilama Horzycy próbuje jednak tłumaczyć, że spektakl jest opowieścią o współczesnych ludziach poszukujących Boga.

Ten spektakl jest grany na kolanach, więc to nie jest żadne obrazoburcze, wręcz przeciwnie. Cały spektakl jest przedstawiony w formie modlitwy na kolanach. Tam są historie ludzkie, niektóre bardzo tragiczne. Ta sztuka jest o tym, że każdy z nas przechodzi jakiś ciężki okres w życiu i próbuje znaleźć pomoc, m.in. w wierze, w Bogu. O tym jest ten spektakl. Ten spektakl nikogo nie obraża – powiedziała Agnieszka Warczachowska.

Jutro po południu przed ministerstwem kultury odbędzie się protest przeciwko szerzeniu się bluźnierstwa religijnego w Polsce. Temat ten będzie poruszony w reportażu interwencyjnym „Po stronie prawdy” w TV Trwam o godz. 22.00.

 

RIRM

drukuj