fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

Przy granicy z Białorusią trwa stan wyjątkowy. Czy firmy z tego obszaru mogą liczyć na rekompensaty?

Polskie służby skutecznie kontrolują granicę z Białorusią – zapewnili szefowie tych służb. Wczoraj spotkali się na tajnym posiedzeniu komisji z posłami w Sejmie. Z kolei dziś ruszyły sejmowe prace nad przepisami wprowadzającymi rekompensaty dla firm, które działają na obszarze objętym stanem wyjątkowym.

Stan wyjątkowy wprowadzono 2 września w obszarze przygranicznym części województwa podlaskiego i lubelskiego. Do strefy mogą wjechać upoważnione osoby – mówiła rzecznik Straży Granicznej, podporucznik Anna Michalska.

– Od początku obowiązywania stanu wyjątkowego w pasie przy granicy polsko-białoruskiej wydano 388 pozwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym. (…) Wydane pozwolenia dotyczyły odwiedzin u osób, zazwyczaj rodzin – wskazała.

Straż Graniczna cały czas odnotowuje próby nielegalnego przedostania się do Polski. Wczoraj było ich 230. Zatrzymano 4 osoby pomagające w przekraczaniu granicy. Okoliczni mieszkańcy po wprowadzeniu stanu wyjątkowego czują się bezpieczni.

– Patrole są w kilku miejscach tutaj koło nas – mówiła mieszkanka terenu przygranicznego.

Nigdy nie było tak bezpiecznie – dodała inna mieszkanka tego terenu.  

Na obszarze stanu wyjątkowego wciąż nie mogą przebywać dziennikarze. Protestują przeciwko temu redakcje mediów komercyjnych. Rzecznik rządu Piotr Muller przypominał, że zakaz wynika z zagrożenia na granicy z Białorusią.

– Reżim prezydenta Łukaszenki przetransportował na teren Białorusi co najmniej 10 tys. osób z krajów arabskich. Również równolegle kilkanaście kilometrów od naszej granicy odbywają się ćwiczenia ZAPAD – wyjaśnił rzecznik. 

Sytuację na granicy z Białorusią bacznie obserwuje Komisja Europejska – mówiła jej szefowa Ursula von der Leyen.

– Nadal będziemy stać razem z Litwą, Łotwą i Polską. To jest hybrydowy atak mający na celu destabilizację Europy. Nie będziemy tego tolerować –oceniła.

Wczoraj na tajnym posiedzeniu sejmowej komisji ds. służb specjalnych posłowie wysłuchali informacji m.in. ministra obrony narodowej oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji. Sytuacja na granicy z Białorusią jest opanowana – zaznaczył przewodniczący komisji Waldemar Andzel.

– Funkcjonariusze Straży Granicznej i żołnierze Wojska Polskiego dobrze wypełniają swoje obowiązki na granicy – podkreślił.

Równocześnie Sejm pracuje nad rządowym projektem przewidującym rekompensaty dla przedsiębiorców w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego. Wczoraj projekt przyjęła sejmowa Komisja Gospodarki i Rozwoju.

– Rekompensaty za 30 dni trwania stanu wyjątkowego ustalono w wysokości 65 proc. średniego miesięcznego przychodu wnioskodawcy ze świadczonych usług lub prowadzonej działalności w okresie obejmującym czerwiec, lipiec, sierpień 2021 roku – poinformował Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Nieopodatkowane rekompensaty trafią do przedsiębiorców z branży hotelarskiej, agroturystycznej, gastronomicznej i turystycznej. Ekonomista Paweł Dołkowski podkreślił, że przedstawione zasady pomocy to uczciwa propozycja rządu.

– Widzi, jakie ma środki i jakimi środkami dysponuje (…). Skoro na jesień spada popyt na tego typu usługi, to będzie to bardzo dobra pomoc – dodał.

Ustawa o rekompensatach ma wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, co przyspieszy wypłatę świadczeń. Gdyby doszło do wydłużenia stanu wyjątkowego, przedłużona zostanie też pomoc dla przedsiębiorców.

TV Trwam News

drukuj