fot. twitter.com/EpiskopatNews

Przewodniczący KEP: Jestem wstrząśnięty obrazem płonącej katedry Notre Dame

Jestem wstrząśnięty obrazem płonącej katedry Notre-Dame w Paryżu. Na naszych oczach ginie religijne i kulturalne dziedzictwo Europy i świata – napisał na swoim profilu na Twitterze ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

,,Łączę się w bólu i smutku z Kościołem we Francji i ze wszystkimi, którzy są poruszeni tym bolesnymi wydarzeniami. Choć płoną bezcenne zabytki dziedzictwa europejskiego, wierzymy, że duch Francji i chrześcijańskiego świata pozostanie nienaruszony” – napisał metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki.

Ogień w paryskiej katedrze pojawił się w poniedziałek tuż przed godziną 19.00. Według straży pożarnej mógł mieć on związek z pracami renowacyjnymi budowli. W katedrze prowadzono renowację iglicy nad nawą główną.

Jean-Claude Gallet, szef paryskich strażaków powiedział wieczorem, iż ,,można uznać, że główna struktura została uratowana i zachowana”. Dodał, że wygląda na to, iż uratowano obie potężne wieże fasady katedry.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapewnił, że katedra zostanie odbudowana.

,,Udało się uniknąć najgorszego, ale batalia o uratowanie katedry nie jest jeszcze zakończona” – dodał prezydent Francji.

PAP/RIRM

drukuj