Ks. abp S. Gądecki zaprosił Radę Konferencji Episkopatów Europy do Poznania

W dniach od 13-16 września w Poznaniu będzie gościła Rada Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), czyli praktycznie zrzeszenie wszystkich przewodniczących Konferencji Episkopatów Europy oraz Turcji i Cypru – zapowiedział w rozmowie z PAP przewodniczący KEP ks. abp Stanisław Gądecki.

„Okolicznością, która skłoniła mnie do zaproszenia tego gremium było to, co dotyczy historii diecezji poznańskiej, tj. 1050-lecie jej istnienia oraz 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Te dwie rocznice tłumaczą się same przez się. Stąd też to rzadkie wydarzenie – spotkanie biskupów CCEE w Poznaniu – będzie czymś nadzwyczajnym, podkreślającym jeszcze bardziej te podwójne uroczystości, tj. 1050-lecie istnienia diecezji poznańskiej – najstarszej w Polsce – a także okoliczność polityczną, czyli 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości” – powiedział PAP wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy ks. abp Stanisław Gądecki.

Zapytany, jakie główne tematy zostaną poruszone podczas tego spotkania, duchowny odpowiedział, że będą to „Duch solidarności w Europie” i „Wolontariat”.

„Chodzi o solidarność między naszymi Kościołami, które stanowią o Europie. Jest to temat specyficzny dla Polski, bo stąd wyszła ta iskra i myśl o <<Solidarności>>. Dlatego dobrze jest utwierdzać to przekonanie, że narody Europy zawdzięczają myśl o solidarności Polsce” – podkreślił ks. abp Stanisław Gądecki.

Z kolei wolontariat – jak wyjaśnił – jest podyktowany tym, że „dużo inicjatyw łączy Europę, a jedną z nich jest kwestia wolontariatu młodzieży i dorosłych”.

„Wolontariat czysty, czyli praktycznie ten, który nie jest opłacany w taki czy inny sposób. Czysty wolontariat, to jest idea niezwykle szlachetna i warta wsparcia” – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki.

Dodał, że „kiedyś porównywaliśmy, ile Kościół otrzymuje we Włoszech od państwa na konserwacje zabytków i ile sam Kościół przekazuje państwu poprzez prace wolontariackie, to się okazało, że stosunek jest trzy do jednego na korzyść Kościoła”.

„Z ankiety, którą Kościół przeprowadził w Polsce pośród polskich diecezji i ankiety, która była zorganizowana we wszystkich Kościołach krajów Europy, że wyniknie z niej jakieś podsumowanie, jakaś myśl na przyszłość, która wzmocniłaby tę ideę wolontariatu tak cenną dla zdrowej tkanki każdego społeczeństwa” – podkreślił w rozmowie z PAP wiceprzewodniczący CCEE.

Duchowny przypomniał też, że delegacja sekretariatu Rady Konferencji Episkopatów Europy przebywała w dniach 19-20 kwietnia tego roku w Poznaniu, w związku z planowanym we wrześniu spotkaniem plenarnym CCEE oraz z obchodami 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce.

Rada Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) powstała w 1971 roku. Zgodnie ze statutem z 1993 r. poszczególne konferencje biskupów reprezentowane są przez swych przewodniczących. Zadaniem Rady jest koordynowanie współpracy Kościołów lokalnych Europy.

Obecnie w jej skład wchodzą 33 konferencje episkopatu z naszego kontynentu, reprezentowane przez swych przewodniczących, oraz pojedynczy arcybiskupi i biskupi z krajów, gdzie nie ma konferencji biskupich: Cypru, Estonii, Luksemburga, Mołdawii, Monako, jak również greckokatolicki biskup Mukaczewski z Ukrainy.

Na czele Rady stoi obecnie arcybiskup Genui ks. kard. Angelo Bagnasco, a dwoma wiceprzewodniczącymi są: ks. kard. Vincent Nichols, ks. arcybiskup Westminsteru i ks. abp Stanisław Gądecki, arcybiskup Poznania – to oni tworzą Prezydium CCEE. Sekretarzem generalnym CCEE jest ks. prał. Duarte da Cunha z Portugalii, a jego zastępcą ks. Martin Michalíček ze Słowacji. Sekretariat CCEE ma swą siedzibę w Sankt Gallen w Szwajcarii.

PAP/RIRM

drukuj