fot. episkopat.pl

Ks. abp S. Gądecki będzie przewodniczył uroczystościom 125-lecia PMK w Anglii i Walii

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył w sobotę i niedzielę dwudniowym uroczystościom 125-lecia Polskiej Misji Katolickiej (PMK) w Anglii i Walii – poinformowało biuro prasowe KEP.

Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii istnieje od 125 lat. Mszy świętej dziękczynnej w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej i św. Kazimierza w Londynie przewodniczyć będzie ks. abp Stanisław Gądecki.

Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii powstała w 1894 roku. Wówczas to bł. Franciszka Siedliska, fundatorka Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek, przyjechała do Londynu i założyła z pomocą dwóch towarzyszących jej sióstr pierwszą polską szkółkę sobotnią. W 1905 roku Polacy wydzierżawili dom, w którym urządzono kaplicę, mieszkanie dla rektora oraz bibliotekę i szkółkę sobotnią. W czasie I wojny światowej przy Misji powstały towarzystwa dobroczynno-religijne. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości ich działalność jednak zamarła, ponieważ część Polaków opuściło Anglię, by wrócić do ojczyzny.

W 1928 roku został zakupiony na potrzeby Polskiej Misji Katolickiej budynek kościoła przy Devonia Road. Jego poświęcenia dokonał w 1930 rok prymas Polski ks. kard. August Hlond. To właśnie w tej świątyni odbędą się uroczystości jubileuszowe, którym przewodniczyć będzie ks. abp Gądecki, przewodniczący KEP.

PAP

drukuj