Przemyśl: Około 200 pielęgniarek szpitala ojca Pio na zwolnieniach lekarskich

Około 200 pielęgniarek z Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu (Podkarpackie) w sobotę przebywa na zwolnieniach lekarskich. Od początku miesiąca trwa tam też protest głodowy kilkunastu osób. Szpital wstrzymał przyjęcia planowe.

O zawieszenie protestu zaapelowało prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, które w sobotę obradowało w Przemyślu. W posiedzeniu nie uczestniczyli przedstawiciele pielęgniarek.

Pielęgniarki już trzeci dzień korzystają ze zwolnień lekarskich. Protestujące domagają się m.in. podwyżek płac.

„Sytuacja jest taka jak w dniu wczorajszym, bo zwolnienia są długoterminowe, dwutygodniowe. Na zwolnieniach jest około 200 pielęgniarek” – powiedział PAP odpowiedzialny za służbę zdrowia członek zarządu woj. podkarpackiego Stanisław Kruczek.

Dodał, że „szpital pracuje w dalszym ciągu w trybie ostrym”.

„Pracują dwa bloki operacyjne. Tam lekarze częściowo przejęli role pielęgniarek instrumentariuszek” – mówił.

Stanisław Kruczek poinformował również, że w najbliższy wtorek wznowi negocjacje wyznaczony przez minister pracy, rodziny i polityki społecznej mediator Wojciech Włodarczyk.

O zawieszenie protestu i powrócenie do rozmów z udziałem mediatora apeluje do protestujących prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

„Prezydium WRDS oraz przedstawiciele pozostałych związków zawodowych obecni na spotkaniu zauważają, że forma prowadzonego protestu zagraża bezpośrednio działalności szpitala i bezpieczeństwu w zakresie opieki zdrowotnej mieszkańców Przemyśla i okolic” – napisano w wydanym w sobotę oświadczeniu.

Wyrażono też ubolewanie, że „zaproszeni na posiedzenie rady przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych nie przybyli”. Posiedzenie prezydium WRDS zostało zwołane w trybie nadzwyczajnym w celu omówienia sytuacji w przemyskim szpitalu wojewódzkim.

W oświadczeniu przypomniano, że zarząd woj. podkarpackiego „podtrzymuje propozycję zwiększania wynagrodzenia od sierpnia oraz deklaruje powrót do dalszych rozmów po zamknięciu i przeanalizowaniu roku finansowego w wojewódzkim szpitalu w Przemyślu”.

Jednocześnie z protestem absencyjnym w przemyskim szpitalu od 3 września trwa rotacyjny protest głodowy. W sobotę uczestniczyło w nim kilkanaście osób. Pielęgniarki nie odeszły od łóżek pacjentów. Pracują normalnie, a w akcji uczestniczą w czasie wolnym. Nocują w szpitalu na rozłożonych na korytarzu materacach.

Początkowo protestujące żądały podwyżki wynagrodzenia zasadniczego do 6 tys. zł brutto dla pielęgniarek z większym stażem pracy i 5,5 tys. zł brutto dla młodszych. Teraz żądają podwyżki o 1,2 tys. zł, a dyrekcja oferuje 850 zł. Pracownicy placówek służby zdrowia na Podkarpaciu otrzymują także dodatki do wynagrodzenia podstawowego. Stanowią one od 40 do 80 proc. pensji zasadniczej.

„Oferujemy 850 zł rozłożone na trzy lata. Panie chcą 1,2 tys. zł praktycznie od razu w jednym roku lub w dwóch latach” – wyjaśnił w piątek Stanisław Kruczek.

Stanisław Kruczek zaznaczył, że we wtorek i środę osiągnięto porozumienie z trzema związkami zawodowymi w szpitalach w Przemyślu i w Tarnobrzegu, które zakończyły spór zbiorowy. Porozumień w obu szpitalach nie podpisał Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl