fot. mgm.gov.pl

Przekop Mierzei Wiślanej przebiega zgodnie z harmonogramem

Trwa budowa kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej. Prace idą zgodnie z harmonogramem.

Budowa kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej podzielona jest na trzy etapy. Pierwszy z nich jest już realizowany. Od Strony Zalewu Wiślanego zakończono budowę tymczasowej grobli oraz wbijanie ścianek dla tymczasowego nabrzeża, które posłuży do odbioru materiałów budowlanych. Zakończono także przewierty pod sieci energetyczne i teletechniczne oraz pogrążanie ścianki szczelnej na nasadzie falochronu zachodniego. Obecnie toczą się  prace związane z pogrążaniem ścianki szczelnej nabrzeża południowego.

– Planowane są w przyszłym tygodniu dostawy pierwszych ścianek szczelnych do budowy śluzy kanału żeglugowego – oznajmił Dominik Wróblewski, kierownik budowy.

Kontynuowane będą prace pogłębiarskie i roboty żelbetowe.

– Drugi etap obejmuje rzekę Elbląg wraz z umocnieniem obwałowania, będziemy budowali trzeci most. Most w Nowakowie o długości 104 metrów, oprócz tego trzeba zrobić odcinek drogi 1550 metrów, który będzie łączył tę część drogi powiatowej i służył mieszkańcom – powiedział dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski.

Wszystkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem.

– Przebiega w sposób niezakłócony, zgodnie z harmonogramem, osobiście zobaczyłem postęp prac, jest naprawdę imponujący – podkreślił wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski.

Całkowita długość kanału wyniesie prawie 23 km. Docelowo ma on umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości. Budowa zakończy się w 2022 roku.

TV Trwam News

drukuj