Protesty przeciw pomnikowi Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej

Członkowie organizacji niepodległościowych i patriotycznych będą dziś protestować w Katowicach przed pomnikiem Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej. Od dawna domagają się usunięcia monumentu.

Protest odbędzie się także jutro pod Urzędem Miasta Katowice pod hasłem: „Prezydent Uszok przyjacielem sowieckich okupantów”. Protest zorganizuje Stowarzyszenie „Pokolenie”. Jutro przypada 69. rocznica wejścia Armii Czerwonej do miasta.

Uchwałę intencyjną ws. przeniesienia pomnika na miejscowy cmentarz żołnierzy radzieckich w grudniu 2000 r. przyjęła Rada Miejska. Prezydent Piotr Uszok przez 13 lat nie zdecydował się jednak na usunięcie pomnika.

Krzysztof Bzdyl, prezes Związku Konfederatów Polski Niepodległej, podkreślił że wszystkie pomniki okupacyjne Armii Czerwionej w Polsce powinny zostać natychmiast rozebrane. Dodał, że one są świadectwem tego, że armia była narzędziem zbrojnym państwa sowieckiego – obecnie Rosji – która umożliwiła okupację Polski. Zwrócił uwagę, że problem dotyczy nie tylko szczebla samorządu, ale także rządu.

– Zbierając się w Katowicach pod tym pomnikiem chcemy przesłać apel do Sejmu i prezydenta miasta Katowice, aby usunąć pomnik w Katowicach. Poza tym chcemy pokazać, że jeżeli władze ustawodawcze nie uchwalą odpowiedniej ustawy, a samorządy nie zaczną usuwać takich pomników, my obywatele Rzeczypospolitej Polskiej sami tego dokonamy. Czas się zbliża, nie możemy czekać bez końca – powiedział Krzysztof Bzdyl, prezes Związku Konfederatów Polski Niepodległej.

Koncepcja przeniesienia pomnika była w przeszłości konsultowana ze stroną rosyjską za pośrednictwem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Strona rosyjska wyraziła zgodę na przeniesienie pomnika na nowe miejsce.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl