Prokuratura wszczęła śledztwo ws. finansowania koncertu Madonny

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. organizacji koncertu skandalistki Madonny na Stadionie Narodowym. Śledczy podejrzewają, że urzędnicy Ministerstwa Sportu i Turystyki przekroczyli uprawnienia, decydując o przekazaniu ponad 5 mln zł na organizację imprezy.

– Wszczęto śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień w okresie od lata 2012 do sierpnia 2012 przez funkcjonariuszy publicznych, Ministerstwa Sportu i Turystyki poprzez przekazanie środków publicznych na rzecz spółki Narodowe Centrum Sportu, z których to środków finansowano koncert gwiazdy POP – Madonny. Postępowanie jest prowadzone w kierunku przestępstwa urzędniczego. W ramach tego postępowania będziemy ustalać, czy wydatkowanie dotacji w ten sposób było właściwe i zgodne z przepisami prawa, czy też nie. Jeżeli nie, to kto był odpowiedzialny za podejmowanie decyzji w tym zakresie. Planujemy przesłuchiwać – w charakterze świadków – funkcjonariuszy zatrudnionych w Ministerstwie Sportu i Turystyki, a także osoby zatrudnione w Narodowym Centrum Sportu – powiedział Dariusz Ślepokura, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Postępowanie prowadzone jest w sprawie niedopełnienia obowiązków służbowych bądź przekroczenia uprawnień, które jest zagrożone karą do trzech lat pozbawienia wolności.

Na początku maja NIK stwierdziła, że pieniądze z rezerwy celowej przeznaczone na dofinansowaniu zadań związanych z Euro 2012 oraz z promocją siatkówki wśród dzieci i młodzieży, zostały wydane na inne cele, w tym na koncert Madonny na Stadionie Narodowym. Wątpliwości kontrolerów wzbudziły cele, na jakie zostały wydane pieniądze z rezerwy, tym bardziej, że organizacja koncertu i kilku innych imprez skończyła się stratą w wysokości 4,6 mln zł.

To, że prokuratura powinna wszcząć śledztwo, a minister Mucha i jej podwładni powinni ponieść odpowiedzialność karną jest oczywiste – stwierdził poseł Marcin Mastalerek, który złożył w tej sprawie zawiadomienie.

Dziwię się, że prokuratura nie wszczęła sprawy z urzędu. Dla mnie to jest oczywiste. Zostało złamane prawo i oprócz odpowiedzialności politycznej powinna być odpowiedzialność karna. Żądaliśmy od Donalda Tuska dymisji minister Muchy. Natomiast Tusk bronił minister Muchy, jak raportu Anodiny. To znaczy broni bardzo mocno. Polacy stracili 6 mln zł, a najwięcej zyskała  na tym skandalistka Madonna. Musimy pamiętać, że ten koncert odbył się 1 sierpnia, w tak ważnym dla Polaków dniu. Nie powinny być marnotrawione publiczne pieniądze na takie skandaliczne koncerty wyblakłych gwiazd – zaznaczył poseł Marcin Mastalerek.

RIRM

drukuj