fot. twitter.com

Prokuratura przedstawi zarzuty m.in. byłemu ministrowi sprawiedliwości

Zarzuty usiłowania dokonania oszustw, płatnej protekcji i przywłaszczenia sobie funkcji publicznej zamierza przedstawić katowicka prokuratura czterem zatrzymanym dzisiaj przez CBA osobom, m.in. byłemu ministrowi sprawiedliwości Andrzejowi K. – podała dziś Prokuratura Krajowa.

Osoby te zostały zatrzymane w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach, w którym już w styczniu 2018 r. zarzuty przedstawiono ośmiu osobom.

Jak podała w środę PK, z ustaleń śledztwa wynika, że osoby podejrzane oraz inne biorące udział w tej grupie przestępczej, kontaktowały się z wybranymi przez siebie przedstawicielami instytucji państwowych oraz firm działających przeważnie w branży paliwowej i farmaceutycznej, podając się za agentów służb specjalnych: SKW, ABW i CBA.

Członkowie grupy m.in. deklarowali, że w zamian za korzyści majątkowe lub ich obietnicę, podejmą się załatwiania spraw i roztoczą nad takimi firmami swoisty „parasol ochronny”. W ramach tej ochrony zapewniali, że względem współpracującego z nimi podmiotu nie zostaną wszczęte przez organy skarbowe i policję postępowania kontrolne oraz karne.

Według informacji PK, do popełnienia tych przestępstw doszło w okresie od lipca 2015 r. do grudnia 2017 r. w Warszawie i kilku innych miejscowościach.

Zgodnie ze środową informacją Temistoklesa Brodowskiego z wydziału komunikacji społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego, tego dnia agenci z katowickiej delegatury CBA zatrzymali w tej sprawie cztery osoby: byłego ministra sprawiedliwości, radcę prawnego Andrzeja K., jego współpracownika z kancelarii Piotra K., gdańskiego biznesmena Marka S. i byłego funkcjonariusza Wojskowych Służb Informacyjnych Jerzego K.

Andrzej K. jest radcą prawnym, prowadzi własną kancelarię radcowską w Warszawie, był ministrem sprawiedliwości w rządzie Marka Belki w latach 2004-05.

Jak podała w środę PK, po doprowadzeniu zatrzymanych dzisiaj czterech osób do Prokuratury Regionalnej w Katowicach prokurator ogłosi im zarzuty. Będą one dotyczyły m.in. usiłowania dokonania oszustw (art. 13 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 286 par. 1 kk), płatnej protekcji (art. 230 par. 1 kk) i przywłaszczenia sobie funkcji publicznej (art. 227 kk). Czynności z ich udziałem w katowickiej prokuraturze planowane są na środę i czwartek.

Zatrzymanym w tej sprawie pod koniec stycznia 2018 r. prokurator zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kk) i popełnienie innych przestępstw, w tym o charakterze korupcyjnym. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec pięciu zatrzymanych tymczasowe aresztowania. Wobec pozostałych trzech podejrzanych prokurator zastosował poręczenia majątkowe, dozór policji i zakaz opuszczania kraju.

O śledztwo w tej sprawie w styczniu 2018 r. był pytany prokurator krajowy Bogdan Święczkowski w Telewizji Republika. Potwierdził wówczas, że postępowanie dotyczy powoływania się na wpływy przez osoby niezwiązane ze służbami specjalnymi, ale też takie, które mają za sobą pracę w służbach – „zarówno w służbach związanych z byłym ustrojem, jak i w obecnych służbach specjalnych, zarówno cywilnych, jak i wojskowych”.

„Sprawa jest wielowątkowa, dotyczy różnego rodzaju legalnie prowadzących działalność gospodarczą przedsiębiorców, a także różnych zorganizowanych grup przestępczych. Śledztwo jest rozwojowe, pokazuje nowe metody działalności przestępczej” – mówił Bogdan Święczkowski.

Według nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do śledztwa, jednym z ośmiu zatrzymanych w styczniu miał być zastępca redaktora naczelnego w miesięczniku zajmującym się tematyką służb specjalnych. Bogdan Święczkowski potwierdził jedynie, że chodzi o osobę związaną „z jednym z publikatorów”.

PAP/RIRM

drukuj