Prokuratura odrzuciła zawiadomienie Fundacji Lux Veritatis

Warszawska prokuratura nie zajmie się sprawą rozłożenia na raty przez KRRiT opłat za koncesje dla podmiotów, którym przyznano miejsce na multipleksie cyfrowym.

 

Zawiadomienie do prokuratury złożył nadawca TV Trwam Fundacja Lux Veritatis. Prok. Dariusz Ślepokura, rzecznik stołecznej prokuratury stwierdził, że zachowania członków oraz przewodniczącego KRRiT nie wypełniły znamion występku z art. 231 KK. Art. zakłada możliwość przekroczenia uprawnień. Dyrektor finansowy Fundacji Lidia Kochanowicz powiedziała, że najprawdopodobniej złoży zażalenie do decyzji prokuratury.

 

KRRiT uznała, że z jednej strony podmioty posiadają środki pieniężne na to, żeby tą koncesję otrzymać a jednocześnie wcześniej nawet przed otrzymaniem koncesji, uznano, że spółki są bardzo słabe. Te spółki mają trudną sytuację finansową i z uwagi na ważny interes zarówno tych firm, jak i społeczny, rozłożyły tę opłatę koncesyjną na raty. Wydaje nam się, że sprawa jest bezsprzeczna, że jednak nastąpiło nadużycie władzy a nawet powiedziałbym, że niezastosowanie, albo nieprawidłowe zastosowanie, przypisów ordynacji podatkowej. Chodzi o art. 67a i b tej ordynacji, w związku z czym nie znamy jeszcze argumentów. Będziemy czekać na to postanowienie i jego uzasadnienie i będziemy składać zażalenie”– powiedziała Lidia Kochanowicz.

 

Tak szybką decyzja prokuratury zaskoczony jest europoseł Janusz Wojciechowski. Były prezes NIK także złożył zawiadomienie. Sprawa ta budzi obawy o wręcz korupcyjny charakter tego procederu – dodaje polityk.

 

„Informacje o rozkładaniu należności koncesyjnych na raty tj. 63 mln zł zostało w dziwnych okolicznościach rozłożone, jak napisała Najwyższa Izba Kontroli, bez kierowania się interesem publicznym, tylko i wyłącznie interesem koncesjonariuszy. W niektórych wypadkach rozkładano na raty nawet na większą liczbę rat, niż ci koncesjonariusze się o to ubiegali. To jest wstrząsające. Zdaje się, że prokuratura działa podobnie jak to miało miejsce  ws. Amber Gold. Chce się pozbyć problemu, albo też wręcz kryje jakieś nieczyste sprawy. Dlatego że to rozkładanie na raty jest sprawą, która budzi najdalej idące obawy o korupcyjny charakter tego procederu”- powiedział europoseł Janusz Wojciechowski.

 

 

Zawiadomienie do Prokuratury Generalnej złożył także poseł Andrzej Jaworski.

 

Tymczasem cały czas trwa akcja zbierania podpisów pod protestem do KRRiT przeciwko dyskryminacji TV Trwam. W siedzibie RM podliczono już 2 mln 353 tys. 475 podpisów. Organizowane są także marsze w obronie katolickiego nadawcy. Najbliższy odbędzie się w niedzielę w Łowiczu i Otwocku. W kraju  i zagranicą przeszło dotąd ponad 100 manifestacji.

 

Wypowiedź Lidii Kochanowicz:


Pobierz Pobierz

Wypowiedz Janusza Wojciechowskiego:

Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj