fot. Monika Bilska

Prokurator Generalny wniósł skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego ws. Marszu Niepodległości

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny, wniósł skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego. Chce uchylenia decyzji sądów niższej instancji, które zakazały Marszu Niepodległości. Organizatorzy podtrzymują, że wydarzenie odbędzie się. Marsz przejdzie tradycyjną trasą.

11 listopada tradycyjnie ulicami Warszawy ma przejść Marsz Niepodległości. W tym roku władze stolicy z pomocą sądu zakazały wydarzenia. Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy, jednocześnie zezwolił na przemarsz tą samą trasą zgromadzenia „14 kobiet z mostu”.

„Tzw. Marsz Niepodległości nie będzie miał w najbliższych latach statusu zgromadzenia cyklicznego. […] Jeśli narodowcy zgromadzą się 11.11, będzie to zgromadzenie nielegalne” – podkreślił Rafał Trzaskowski.

Batalia prawna nie zakończyła się w sądzie apelacyjnym. Prokurator Generalny wniósł do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną.

Zakaz Marszu Niepodległości godzi w Konstytucję RP – podkreśla Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

– Skarga ma na celu, to aby stanąć w obronie tradycji niepodległościowej i w obronie wolności zgromadzeń. Decyzje sądu zarówno okręgowego, jak i apelacyjnego były bezpodstawne, nie mają podstaw w ustawie o zgromadzeniach, ponieważ Rafał Trzaskowski nie miał prawa ich zaskarżyć – wskazuje Marcin Romanowski.

Sąd Najwyższy może uratować dobre imię polskich sądów – podkreśla Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

– Mam nadzieje, że Sąd Najwyższy zbierze się jak najszybciej, żebyśmy  przed 11 listopada mieli decyzję, która będzie zadowalająca – zaznaczył Robert Bąkiewicz.

Tymczasem już trwają prace w celu zabezpieczenia trasy Marszu Niepodległości. Komenda Stołeczna Policji analizuje wiele wariantów. Chce zabezpieczenia Ronda Dmowskiego, gdzie przez remont, znajdują się materiały budowlane.

– Oczywiście uwzględniamy to, że może być wiele przedsięwzięć, rozmawiamy z wieloma podmiotami. Mówimy, chociażby o zarządzie dróg, mówimy o podmiocie, który wykonuje prace na Rondzie Dmowskiego. […] Przeanalizować musimy wszelkie trasy, na których mogą odbyć się zgromadzenia, które są zgłoszone już na 11 listopada, ale też pamiętajmy o uroczystościach państwowych – zaznacza nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik Komendy Stołecznej Policji.

O pokojowy przebieg Marszu Niepodległości apelują jego organizatorzy.

– Powinniśmy dbać o to, żeby nasz przekaz był jednoznacznie pozytywny, żebyśmy zachowywali się w sposób godny tego święta. (…) Liczę na to, że wszyscy, którzy będą uczestniczyli w marszu, będą zwracali uwagę na swoje sąsiedztwo, na ewentualne próby prowokacji – podkreśla Robert Bąkiewicz.

Według zapowiedzi organizatorów, Marsz Niepodległości przejdzie tradycyjną trasą. Wyruszy z Ronda Dmowskiego na błonia Stadionu Narodowego. Początek marszu 11 listopada o godzinie 13.00.

TV Trwam News

drukuj