Prokurator chce kary w zawieszeniu ws. kradzieży obrazu „Gęsiarka”

O karę roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata i 5 tys. zł grzywny zawnioskował we wtorek prokurator dla Jarosława G. oskarżonego o kradzież obrazu „Gęsiarka” z Kancelarii Prezydenta. Obrona mężczyzny chce jego uniewinnienia. Wyrok 1 października.

We wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie zakończył ten – rozpoczęty w końcu sierpnia zeszłego roku – proces.

Prokuratura oskarżyła Jarosława G. – wcześniej niekaranego byłego kelnera z Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta RP – że pracując w tej Kancelarii ukradł obraz wartości 18-20 tys. zł i wstawił go do lombardu pod zastaw pożyczki 1800 zł. Ustalono także, że system kontroli w Kancelarii Prezydenta nie zabezpieczał ruchomości przed wynoszeniem, a obsługa techniczna, w tym kelnerzy, miała swobodny dostęp do pomieszczeń. Oskarżony nie przyznał się do zarzucanego przestępstwa, wyjaśniając, że kupił obraz przypadkowo pod Halą Mirowską i wstawił go do lombardu.

„Na pierwszy rzut oka relacja oskarżonego zdaje się być niewiarygodna” – podkreślił w mowie końcowej prok. Jarosław Sej.

Przyznał, że proces miał charakter poszlakowy. Ale – jak dodał – w świetle całego zebranego materiału oskarżony „jawi się jako osoba, której relacji nie można wierzyć”, zaś w okresie zatrudnienia w KPRP Jarosław G. miał ponadto „poważne problemy finansowe”.

„Samo prawdopodobieństwo, przypuszczenie, przeczucie, to za mało” – ripostowała obrońca oskarżonego, mec. Adrianna Arabska.

Dodała, że dostęp do pomieszczenia, w którym był obraz, miało wiele osób, a ponadto nie ma pewności, czy w międzyczasie obraz nie był przenoszony do innych pomieszczeń. Jak podkreśliła w sprawie są „fakty uboczne”, ale nie ma bezpośredniego dowodu na winę G.

Śledztwo wszczęto na podstawie zawiadomienia Kancelarii Prezydenta z października 2015 r. Brak obrazu „Gęsiarka” z końca XIX wieku, autorstwa Romana Kochanowskiego – obok braku innych przedmiotów – stwierdzono podczas audytu po przejęciu urzędu przez prezydenta Andrzeja Dudę. W czerwcu 2016 r. poinformowano, że obraz „Gęsiarka” powrócił do Pałacu Prezydenckiego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl