Projekt ustanawiający 17 września Dniem Sybiraka utknął w Sejmie

Decyzją Marszałek Sejmu Ewy Kopacz został on zdjęty z piątkowego porządku obrad. Komisja Kultury i Środków Przekazu wyznaczyła na sprawozdawcę posła PiS Piotra Babinetza, który poinformował wcześniej Marszałek Sejmu, że nie może być obecny na piątkowym posiedzeniu, i przedstawił sprawozdanie na piśmie.

– 12 września wieczorem, na posiedzeniu naszego klubu została podjęta decyzja, że ze względu na to, że należy poprzeć pracowniczy protest związków zawodowych przeciwko rządowi – nie będziemy mogli wziąć udziału w obradach 13 września. Napisałem do pani marszałek sprawozdanie na piśmie i poprosiłem o jego uwzględnienie. I teraz, 13 września rano, naszym zdaniem, mimo wszystko pani marszałek mogła uwzględnić to sprawozdanie – regulamin jest tutaj precyzyjny – a gdyby nie mogła doprowadzić do zwołania komisji kultury i środków przekazu mogła  wyznaczyć nowego sprawozdawcę. Teraz pozostaje jeszcze możliwość przyjęcia tego projektu na najbliższym posiedzeniu Sejmu, ale to będzie teraz zależało od platformy w dużej mierze no, właśnie od pani marszałek – wyjaśnił poseł Piotr Babinetz.

Projekt ustanawiający 17 września Dniem Sybiraka pod koniec maja złożyło do sejmu Prawo i Sprawiedliwość. Komisja Kultury i Środków Przekazu zajęła się nim dopiero z końcem sierpnia. Poseł Piotr Babinetz podkreśla, że z całą pewnością był czas, aby zająć się tym projektem dużo wcześniej.

– Niestety, czy to ze względu na decyzję Marszałek Sejmu, czy przewodniczącej komisji kultury i środków przekazu – projekty dotyczące uchwał okolicznościowych – niestety są rozpatrywane w ostatniej chwili i to rodzi pewne komplikacje.  Ta uchwała tymczasem miała specjalną wagę – bo nie była jednorazowa, ale chodziło konkretnie o ustanowienie 17 września Dniem Sybiraka. Do tego dochodził spór: między nami – Prawem i Sprawiedliwością, a Platformą Obywatelską co do daty. My uważaliśmy tak, jak Związek Sybiraków, że należy przyjąć datę 17 września, jako Dzień Sybiraka, i w końcu przy wsparciu Związku Sybiraków udało się przekonać Platformę do tej daty – powiedział poseł Piotr Babinetz.

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl