Projekt system dowodzenia: szef Sztabu Generalnego dowodzi Siłami Zbrojnymi

Szef Sztabu Generalnego dowodzi Siłami Zbrojnymi poprzez dowódców Rodzajów Sił Zbrojnych jako najważniejszy żołnierz; do czasu osiągnięcia pełnej zdolności do działania, WOT podlega resortowi obrony – zakłada projekt zmian w systemie dowodzenia opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Opublikowany w poniedziałek projekt nowelizacji ustaw o powszechnym obowiązku obrony i o urzędzie ministra obrony został przygotowany przez MON we współpracy z BBN i w konsultacjach z prezydentem. Zmiany te – jak wskazuje MON – są konieczne do wprowadzenia zmian w Systemie Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi.

Projekt noweli wzmacnia rolę szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego jako najważniejszego pod względem pełnionej funkcji żołnierza w czynnej służbie wojskowej. Będzie on pierwszym żołnierzem Rzeczpospolitej. Obecnie jest on na równi z innymi dowódcami.

Według projektu Szef Sztabu Generalnego w czasie wojny będzie organem, który dowodzi Siłami Zbrojnymi RP do czasu mianowania Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych i przejęcia przez niego dowodzenia.

„Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego do czasu mianowania Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych (na czas wojny – PAP) i przyjęcia przez niego dowodzenia, dowodzi Siłami Zbrojnymi poprzez dowódców rodzajów Sił Zbrojnych” – zapisano w projekcie.

Projekty noweli zakłada ponadto, że dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, do czasu osiągnięcia przez tę formację „pełnej zdolności do działania” będzie podlegał bezpośrednio szefowi resortu obrony.

W ocenie skutków regulacji wskazano, że wprowadzone zmiany mają na celu m.in. dostosowanie polskiego systemu dowodzenia armią, do modelu obowiązującego w NATO.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl