(fot.PAP)

Projekt dot. prywatyzacji PLL LOT w Sejmie

Sejm na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu zajmie się projektem, który otwiera drogę do prywatyzacji PLL LOT. Będzie to już drugie czytanie rządowego dokumentu. Politycy PiS chcą jednak rozmawiać o możliwych scenariuszach wyjścia LOT-u z trudnej sytuacji finansowej; tym scenariuszem – jak podkreślają – nie jest na pewno sprzedaż.

Projekt rządu umożliwia sprzedaż większościowego pakietu akcji narodowego przewoźnika i tym samym otwiera drogę do sprzedaży spółki.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, Skarb Państwa jest zobowiązany do zachowania pakietu 51 proc. akcji PLL LOT. Ministerstwo Skarbu uważa, że przekłada się to na mniejsze zainteresowanie potencjalnych inwestorów.

Poseł Adam Kwiatkowski akcentuje, że prywatyzacja odbyłaby się w momencie, kiedy spółka ma długi, co obniża jej wartość. Ponadto parlamentarzysta dodaje, że jest to firma, która ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania państwa. Jak mówi – powinniśmy wziąć lekcję od Węgrów, którzy po sprzedaży swoich narodowych linii odczuli spadek swojego PKB.

– Przykład Węgier jest najbardziej jaskrawy, bo tam doszło do bankructwa narodowego przewoźnika. Tak naprawdę nie ma takiej linii, która jest prowęgierska, poza liniami prywatnymi – niskokosztowymi. To jest zupełnie inny segment rynku. Szkoda, że polski rząd nie obserwuje i nie wyciąga odpowiednich wniosków z doświadczeń państw, gdzie do takich sytuacji doszło. Nie rozumiem tego. Mówimy o tym i apelujemy do rządu. Moim zdaniem jest jeszcze czas na ostateczną refleksję i na to, żeby pójść po rozum do głowy – akcentował poseł Adam Kwiatkowski.

Wypowiedź posła Adama Kwiatkowskiego:

Audio MP3
Pobierz

 

RIRM

drukuj