fot. twitter.com

Program badań wzroku u dzieci w Polsce musi być kontynuowany

Konieczne jest kontynuowanie w całej Polsce programu badań wzroku u dzieci – zapowiedział prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, podczas konferencji podsumowującej program „Dobrze widzieć”.

Minister edukacji i nauki, przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz lubelska kurator oświaty podsumowali wyniki pilotażowego programu krótkowzroczności noszącego nazwę „Dobrze widzieć”. Został on zrealizowany w dziesięciu szkołach województwa lubelskiego. Minister Przemysław Czarnek zapowiedział kontynuację i rozszerzenie programu.

– Wyniki dzieci, które zostały skierowane na badania – jak Państwo zobaczycie – są bardzo niepokojące. Trzeba to kontynuować po to, by pomagać dzieciom na początkowym etapie. Zostawienie tego bez reakcji i bez uświadamiania rodziców oraz wszystkich, którzy mają pieczę nad dziećmi, spowoduje nieodwracalne problemy w przyszłości – wyjaśnił szef resortu edukacji i nauki.

Prof. Robert Rejdak, kierujący zespołem badawczym prorektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, poinformował, że w ramach programu przeprowadzono badania ponad tysiąca dzieci od 6 do 9 roku życia.

– Odnotowaliśmy nadwzroczność, astygmatyzm i krótkowzroczność. Były też przypadki choroby zezowej. Około 10 proc. dzieci, to jest zatrważające, wykazywało uszczerbek i obniżenie czynności funkcji narządu wzroku w postaci niedowidzenia – zwrócił prorektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Prof. Robert Rejdak podkreślił, że jednym z celów programu jest podnoszenie świadomości społecznej, zwłaszcza wśród rodziców. Prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, zapewnił, że po wstępnej diagnozie dzieci uczestniczące w programie nie są pozostawione same sobie. Wybrane osoby są zapraszane do kliniki okulistyki i poddawane wnikliwej diagnostyce.

– Bardzo ważne jest to, że ci nasi mali pacjenci nie pozostaną bez opieki, ponieważ natychmiast się nimi zajmiemy. Będziemy dalej ich leczyć i oczywiście lepiej rozumieć to, co wydarzyło się w czasie pandemii – poinformował prof. Wojciech Załuska.

Pogorszenie wzroku to efekt m.in. długotrwałej nauki zdalnej. Dlatego minister edukacji i nauki zapowiedział kontynuację programu na skalę ogólnopolską.

 

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl