fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Prof. Z. Dobrowolski: Zaufanie wobec państwa przekłada się na większe inwestycje

Na wzrost przychodów ma wpływ rosnące zaufanie do państwa, co przekłada się między innymi na wzmożone inwestycje – ocenił prof. Zbysław Dobrowolski.  Ekspert odniósł się założeń projektu budżetu na 2020 r. przyjętego przez rząd. Dokument nie zakłada deficytu, dochody i wydatki mają wynieść po 429,5 mld zł.

To szczęśliwa dla obywateli historia, która przytrafiła nam się po raz pierwszy – wskazał prof. Zbysław Dobrowolski z UJ.

– Mamy wzrost PKB na poziomie 4,4 proc. Wydatki i dochody zamykają się kwotą 429,5 mld złotych. Przy bardzo aktywnej roli państwa w sferze programów socjalnych sztuką jest, żeby nie zadłużać dalej państwa. Jest to również dobra informacja pod względem agencji ratingowych. Skąd ta cała sytuacja? Oprócz budowy zaufania do państwa, które przekłada się na inwestycje przedsiębiorców, to również poprawa sprawności funkcjonowania państwa – podkreślił prof. Zbysław Dobrowolski.

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że w 2020 r. będą w budżecie środki także na 13. emeryturę.

– Poprawa losu osób starszych, emerytów jest jednym z głównych naszych zadań. Odpowiednie środki znajdą się w budżecie – powiedział premier Morawiecki.

13. emerytura przysługiwała ponad blisko 10 mln świadczeniobiorcom. Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń to 10,8 mld zł.

RIRM

drukuj