fot. pixabay.com

Prof. W. Polak w Dniu Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych: Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tym, co niesie za sobą pogarda do człowieka

14 czerwca, w rocznicę uruchomienia przez Niemców obozu Auschwitz, przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Mijają 82 lata od pierwszej deportacji Polaków do obozu Auschwitz. 14 czerwca 1940 r.  hitlerowscy okupanci zesłali do niego pierwszych 728 Polaków.

Obóz Auschwitz stał się synonimem masowej zagłady. Niemcy zamordowali tam co najmniej 1,1 mln osób.

Prof. Wojciech Polak, historyk, podkreślił, że wydarzenia z tamtego okresu powinny być dla nas przestrogą w obliczu wojny na Ukrainie.

– Los tych ludzi jest wielką przestrogą dla ludzkości. Nie do końca wierzę, że znajomość historii cokolwiek zmienia w dziejach. Ludzie niestety o takich przestrogach zapominają – nawet o tak strasznych jak masowe mordy dokonywane w obozach koncentracyjnych – ale naszym obowiązkiem jest pamiętać o tym, co niesie za sobą pogarda do człowieka, co niesie za sobą system wartości, który zakłada wyższość jednego narodu nad drugim, który właściwie neguje człowieczeństwo pewnych narodów i grup – zwrócił uwagę historyk.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady rozpoczną się o godz. 14.30 na terenie byłego obozu Auschwitz. Wezmą w nich udział przedstawiciele władz państwowych.

Uroczystość zwieńczy Eucharystia, która sprawowana będzie w Centrum św. Maksymiliana w podoświęcimskich Harmężach.

RIRM

drukuj