fot. Tomasz Strąg

Prof. Szumowski: Zostało zawarte porozumienie, które jest odpowiedzią na postulaty środowiska pielęgniarek i położnych

Wczoraj zostało zawarte porozumienie między stronami; jest to odpowiedź na oczekiwania środowiska pielęgniarek i położnych, które postulowały stabilizację sytuacji związanych z dodatkami – poinformował we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

O zawartym porozumieniu dotyczącym warunków pracy pielęgniarek i położnych minister Szumowski poinformował na wspólnym briefingu z prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofią Małas oraz przewodniczącą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyną Ptok.

„Wczoraj o godz. 23.00 strony doszły do porozumienia i zostało (ono) zawarte. Porozumienie to jest odpowiedzią na oczekiwania środowiska pielęgniarek i położnych, które postulowały stabilizację sytuacji związanych z dodatkami” – poinformował prof. Szumowski.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że było wiele sytuacji, kiedy „dodatki były nieprzekazywane, bądź przekazywane w sposób nie do końca właściwy”.

„Chcieliśmy, aby pielęgniarki i położne w Polsce czuły się bezpiecznie, żeby ten dodatek, który wypłacamy regularnie, był zabezpieczony w podstawie wynagrodzenia, tak żeby każda z pielęgniarek wiedziała, że te pieniądze, które jej się należą, są i muszą być wypłacane” – powiedział prof. Szumowski.

Dodał, że w sytuacji włączenia dodatku do wynagrodzenia „ta forma i to rozwiązanie jest stałe, nie ma już czasowych rozwiązań i czasowych dodatków”.

W ostatnich dniach do protestów pielęgniarek doszło m.in. w trzech szpitalach w Lublinie oraz w dwóch szpitalach wojewódzkich na Podkarpaciu. Pielęgniarki masowo przedstawiały zwolnienia lekarskie, a w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie w poniedziałek rozpoczęły strajk. Protestujące domagają się zwiększenia uposażenia zasadniczego.

PAP/RIRM

drukuj