fot. Mateusz Marek

Prof. S. Cenckiewicz: Nic nie zatrzyma Wojskowego Biura Historycznego przed ujawnianiem tego, co jest z mocy prawa jawne

Żadne artykuły, wezwania czy strachy nie zatrzymają Wojskowego Biura Historycznego przed ujawnianiem tego, co jest z mocy prawa jawne – taką deklarację złożył dyrektor tej instytucji, prof. Sławomir Cenckiewicz.

Historyk mówił o tym na konferencji prasowej poświęconej upublicznianiu wojskowej i politycznej dokumentacji z czasów PRL, jaka znajduje się w zasobach Biura.

Podczas spotkania, w którym uczestniczył m.in. szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, zaprezentowano materiały archiwalne z lat 1960-1990. Wśród nich znalazł się pierwszy Plan Operacyjny Ludowego Wojska Polskiego na czas wojny z 1964 roku.

Odtajniana dokumentacja rzuca nowe światło na dzieje Polski. Prof. Sławomir Cenckiewicz zapewnił, że nic nie zatrzyma go przed odtajnianiem akt.

– Żadne artykuły, wezwania czy strachy nie zatrzymają nas przed ujawnianiem tego, co jest z mocy prawa jawne, a co dotyczy okresu zniewolenia Polski w latach 1944-1990. (…) Dużo wiemy o Milicji Obywatelskiej, Służbie Bezpieczeństwa, nawet o PZPR-ze, to jeśli chodzi o Ludowe Wojsko Polskie, jesteśmy na początku drogi – powiedział prof. Sławomir Cenckiewicz.

Bezprawne odtajnianie akt zarzuca dyrektorowi Wojskowego Biura Historycznego m.in. Onet. Prof. Cenckiewicz podkreślił, że są to kłamstwa. Historyk wskazuje przy tym, że na ujawnianie dokumentów zezwalają przepisy.

RIRM

drukuj