fot. Tv Trwam

Prof. M. Ryba: Niemiecka gospodarka jest w kryzysie, ponieważ zniknęły przewagi konkurencyjne w zakresie energetycznym

Unijne pomysły są tworzone po to, by nieco wzmocnić podupadłą gospodarkę niemiecką, która jest w kryzysie. Znalazła się tam, bo przestał płynąć tani gaz rosyjski. Przewagi konkurencyjne w zakresie energetycznym zniknęły – zaznaczył prof. Mieczysław Ryba, politolog, na antenie Radia Maryja w czwartkowych „Aktualnościach dnia”.

Komisja Europejska chce ujednolicenia unijnego rynku broni. Jednocześnie portal biznesalert.pl donosi, że Rosjanie mogą szykować rezurekcję Nord Stream 2 dzięki dziwnym ruchom na Bałtyku. Dzieje się to, chociaż – według oficjalnych zapowiedzi – Unia Europejska chce porzucić rosyjski surowiec najpóźniej w 2027 roku.

– Wszystkie pomysły są po to, by nieco wzmocnić podupadłą gospodarkę niemiecką, która jest w kryzysie. Znalazła się tam, bo przestał płynąć tani gaz rosyjski. Przewagi konkurencyjne w zakresie energetycznym zniknęły. Teraz Polska ma kupować wiatraki Siemensa, żeby uratować firmę. Mamy to zrobić za pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, które są kredytem, także i tak będziemy je spłacać – zwrócił uwagę prof. Mieczysław Ryba.

Jeśli mówimy o uzbrojeniu, popatrzmy na nasze ostatnie zakupy. One szły z dwóch kierunków – amerykańskiego i koreańskiego, a nie niemieckiego. Oni prowadzili specyficzną prorosyjską politykę. Jeśli jednak ujednolicimy rynek zbrojeniowy zakupu broni w Europie, to będzie jak ze szczepionkami Pfizera, czyli kupi się byle co i w nadmiarze, a do tego kupi się w Niemczech, bo oni mają słabą armię, ale duży przemysł zbrojeniowy – dodał.

Politolog odniósł się także do kilku kwestii związanych z polską sceną polityczną. Wśród omawianych tematów znalazło się zaangażowanie polityków w in vitro. W ostatnich dniach listopada Sejm zgodził się na finansowanie przedsięwzięcia z budżetu państwa. Ma to kosztować około pół miliarda złotych rocznie. Za przyjęciem propozycji opowiedziała się część posłów Zjednoczonej Prawicy.

– Nie ma tu kwestii etycznych. Mamy do czynienia z wyścigiem, kto bardziej będzie w stanie zadowolić elektorat rewolucyjny. Przede wszystkim na tej płaszczyźnie rywalizuje Platforma Obywatelska z Lewicą. Licytacja będzie odbywać się na różne sposoby, przy czym jest to element konfliktowy wewnątrz koalicji. Zasady nie grają tutaj roli. Liczy się czysta pragmatyka wyborcza – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Wynik głosowania ws. ustawy o finansowania in vitro z budżetu państwa wraz z listą posłów, którzy projekt poparli lub mu się sprzeciwi, dostępny jest [tutaj]

Były premier Marek Belka stwierdził na antenie TVN24, że należy „skończyć z czerwonym dywanem przed emerytami”. Według europosła podniesienie kwoty wolnej od podatku jest „wystarczającym przywilejem dla tej części społeczeństwa”.

– Wszystko będzie zależeć od możliwości budżetowych. One są konsekwencją polityki gospodarczej państwa. Jeśli będą problemy, powie się, że państwo jest biedne, ponieważ Prawo i Sprawiedliwość je zadłużyło. Na początku nie sądzę, żeby Donald Tusk sobie na to pozwolił. Oni przygotowują się do wyborów samorządowych, ale przede wszystkim prezydenckich. Będzie więc próba symulowania prospołecznej polityki. Na początku nowego rządu, który się wyłania, widać ogrom problemów – zauważył wykładowca Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. https://www.aksim.edu.pl/

Rozmowa z prof. Mieczysławem Rybą dostępna jest do odsłuchania [w tym miejscu].

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl