Producenci żywności tną koszty stosując tzw. downsizing

Producenci żywności zmniejszają wagę swoich produktów, aby uniknąć drastycznych podwyżek – informuje „Rzeczpospolita”. Zjawisko to nosi nazwę „downsizingu”.

Tzw. downsizing polega na zmniejszaniu gramatury lub ilości produktów w opakowaniu i stosowany jest przez producentów głównie w celu redukcji kosztów. Firmy, które mierzą się z rosnącymi kosztami surowców i produkcji, próbują w ten sposób utrzymać ceny na akceptowalnym poziomie.

Jednak klienci często nie zwracają uwagi na etykietę, a jedynie na cenę, przez co mogą nie być świadomi, że produktu jest mniej.

Wiceprezes, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców, dr inż. Andrzej Gantner, podkreślił, że producenci ratują się w ten sposób przed stratami lub bankructwem.

– W przetwórstwie żywności nie ma zbyt wielu możliwości obniżenia kosztów, bo albo się schodzi z jakości, czego większość producentów absolutnie nie chce robić, albo właśnie schodzi się z gramatury. Natomiast co my jako konsumenci możemy zrobić? Po pierwsze – na pewno warto czytać gramatury, bo taki jest wymóg prawa, żeby gramatury były podawane na produkcie i również, żeby było podane przeliczenie ceny na 100 gramów lub 100 mililitrów. Przy cenie na półce sklepowej takie przeliczenie powinno być absolutnie dostępne i możemy sobie wtedy porównać na przykład, ile kosztuje 100 gramów jednego produktu, a ile 100 gramów innego produktu  – wyjaśnił dr inż. Andrzej Gantner.

Producenci zmniejszają m.in. opakowania słodzonych napojów czy przekąsek, ale mniejsze są też podstawowe produkty takie jak pieczywo.

Ekspert dodał, że winny jest nie tylko kryzys, ale też sklepy, które wywierają na producentach presję, aby nie podnosili cen.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl