Prezydium KRRP zwróciło się do swoich członków o rozważenie zasadności kandydowania do SN

Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych przyjęło specjalne stanowisko w tej sprawie. Jak czytamy w dokumencie, ubieganie się o funkcję sędziego Sądu Najwyższego w aktualnej sytuacji pozostaje w oczywistej kolizji ze sprawowaniem funkcji w samorządzie radców prawnych.

Prezydium KRRP stwierdziła, że misja tych osób w zakresie działalności samorządowej radców prawnych powinna ulec zakończeniu [zobacz]. Wcześniej samorząd radcowski krytycznie wypowiadał się na temat reformy wymiaru sprawiedliwości.

Krytyczny głos nie zaskoczył posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego. Parlamentarzysta zauważył, że większość Krajowej Izba Radców Prawnych w sporach i dyskusjach dotyczących polskich spraw zwykle staje po stronie Platformy Obywatelskiej.

– Krajowa Izba Radców Prawnych tak, jak inne samorządy zawodowe, powinna pozostać bezstronna i nie podejmować działań, które stawiają w trudnej sytuacji przynajmniej część swoich własnych członków. To jest taka próba wywarcia presji na wszystkich członkach Izby Radców Prawnych. Uważam to za niewłaściwe dlatego, że radcy prawni mają różne poglądy polityczne i oceny dotyczące stanu wymiaru sprawiedliwości oraz obecnych reform – mówił poseł Bartłomiej Wróblewski.

W ubiegłym tygodniu KRS opublikowała listę 195 kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Wśród kandydatów jest 34 adwokatów, 45 radców prawnych oraz notariusze, pracownicy naukowi, prokuratorzy oraz sędziowie.

KRS ma rozpatrzyć kandydatury na posiedzeniu rozpoczynającym się 18 września.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl