fot. PAP/Rafał Guz

Prezydent wręczył nominacje generalskie dziewięciu oficerom Wojska Polskiego

Prezydent Polski Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie dziewięciu oficerom Wojska Polskiego. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Uczestniczył w niej między innymi szef MON-u Mariusz Błaszczak.

Na najwyższy stopień generała nominacje otrzymali szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Rajmund Andrzejczak i dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda podkreślił, że jest to wielka chwila dla odznaczonych, ale też dla Rzeczpospolitej.

– Gratuluje tych awansów Panom, ale też naszemu krajowi. Jesteście Panowie na tych stopniach generalskich niezwykle potrzebni do tego, aby wykonywać swoją służbę w kraju i poza jego granicami, choćby w NATO. Potrzebujemy tam jak najwyższych rangą oficerów i generałów po to, aby cieszyli się szacunkiem i na odpowiednim poziomie prowadzili polskie sprawy. Jestem Polakiem i obowiązki mam polskie tak, jak powiedziałem wczoraj. Ja traktuję to jak najbardziej poważnie. Nie mam wątpliwości, że dla Panów to też jest przewodnie hasło – wskazał prezydent.

Akty nominowania na stopień generała dywizji odebrali także między innymi generałowie brygady: Robert Głąb – dowódca Garnizonu Warszawa oraz szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych Dariusz Ryczkowski.

Zgodnie z konstytucją postanowienia w sprawie nominacji generalskich prezydent podpisuje na wniosek ministra obrony narodowej. Poprzednia uroczystość wręczenia nominacji generalskich w wojsku odbyła się 15 sierpnia.

RIRM/TV Trwam News

drukuj