Prezydent USA z wizytą w Azji

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump rozpoczął 11-dniową podróż po Azji. W tym czasie amerykański prezydent odwiedzi Japonię, Koreę Południową, Chiny, Wietnam oraz Filipiny.

Swoją podróż prezydent USA Donald Trump rozpoczął od przybycia na Hawaje. W tym najmłodszym z 50 stanów Ameryki Północnej Trump odwiedził bazę Pearl Harbour, w tym mauzoleum amerykańskich marynarzy, którzy zginęli podczas japońskiego ataku w 1941 r. Spotkał się także z szefami dowództwa sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych na Pacyfiku.

Wizyta Donalda Trumpa w Azji to najdłuższa wizyta szefa amerykańskiego państwa na kontynencie azjatyckim od 25 lat. W ciągu 11 dni prezydent USA odwiedzi Japonię, Koreę Południową, Chiny, Wietnam oraz Filipiny.

– Na Filipinach mamy dodatkowy dzień. Mamy dużą konferencję – drugą konferencję. I myślę, że osiągniemy wielki sukces, będziemy mówić o handlu, oczywiście o Korei Północnej, będziemy korzystać z pomocy wielu ludzi i krajów. Zobaczymy, co się stanie, ale myślę, że będziemy mieli udaną podróż. Jest dużo dobrej woli – mówił amerykański prezydent.

Głównymi tematami podczas wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Azji będzie gospodarka oraz przyszłość amerykańskiej obecności w regionie Azji i Pacyfiku. Priorytetową kwestią wydaje się jednak kwestia Korei Północnej, tym bardziej, że wizyta prezydenta USA w regionie przypada w czasie wzrostu napięć w relacjach z tym krajem. Dlatego Donald Trump chce w czasie podróży przestrzec Pjongjang przed kontynuowaniem programu nuklearnego. Chce również wezwać inne kraje azjatyckie, by naciskały na Koreę Północną w sprawie zahamowania programu atomowego.

– Korea Północna nie może sobie pozwolić na zrezygnowanie z tego oręża, gdyż daje jej to możliwość wpływania na politykę w tym regionie strasząc Koreę Południową, Japonię i sojuszników Stanów Zjednoczonych, jak również same Stany Zjednoczone, grożąc, że jej pociski dosięgną zachodniego wybrzeża USA – powiedział politolog Piotr Piss.

Obok spotkań bilateralnych, Trump weźmie także udział w spotkaniu krajów Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku organizowanym w Wietnamie oraz w szczycie Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej, które odbędzie się na Filipinach. Donald Trump nie wykluczył, że podczas swojej podróży po Azji spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. O możliwości spotkania mówi także rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

– Nie wykluczamy możliwości przeprowadzenia takiego spotkania, rzeczywiście teraz trwają uzgodnienia – wskazał Dmitrij Pieskow.

Jeżeli doszłoby do takiego spotkania, to rozmowy – jak zapowiedział wcześniej w wywiadzie dla telewizji Fox News Donald Trump – dotyczyłyby Korei Północnej, sytuacji na Ukrainie oraz w Syrii.

TV Trwam News/RIRM

drukuj