PAP/EPA

Prezydent Turcji: Społeczność międzynarodowa musi powtrzymać Izrael, zanim wojna w Gazie rozleje się na Syrię

Społeczność międzynarodowa musi powtrzymać Izrael, zanim wojna w Gazie rozleje się na Syrię – wezwał we wtorek prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan, przemawiając na szczycie Rady Współpracy Zatoki Perskiej w Katarze.

„Zbrodnie wojenne Izraela i zbrodnie przeciwko ludzkości w Gazie nie powinny pozostać bez odpowiedzi” – zaznaczył Erdogan.

„Naszym priorytetem jest natychmiastowe ogłoszenie trwałego zawieszenia broni i zapewnienia przepływu pomocy humanitarnej” – dodał, zwracając się do zgromadzonych w Dosze przywódców państw wchodzących w skład Rady Współpracy Zatoki Perskiej.

Turecki przywódca zaapelował też o podjęcie kroków mających zapobiec „przekształceniu się okrucieństw w Gazie w wojnę regionalną, która mogłaby także objąć Syrię”.

„Ostatnie wydarzenia pokazały, jak ważne jest utworzenie suwerennego, niezależnego państwa palestyńskiego ze stolicą w Jerozolimie Wschodniej. Turcja jest gotowa wziąć na siebie odpowiedzialność w tej kwestii wraz z innymi krajami regionu, w tym poprzez model gwarancji bezpieczeństwa” – powiedział prezydent Erdogan.

Prezydent Turcji oskarżył wcześniej Izrael o popełnianie ludobójstwa w Gazie, a samego premiera Izraela, Benjamina Netanjahu, o bycie „rzeźnikiem Gazy”. Recep Tayyip Erdogan zapowiadał też wysiłki mające doprowadzić do postawienia przed międzynarodowymi trybunałami osób, które uważa za odpowiedzialne za zbrodnie w palestyńskiej enklawie. Grupa tureckich prawników dostarczyła Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu dowody, mające te oskarżenia potwierdzać.

PAP

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl