fot. prezydent.pl

Prezydent o Helmucie Kohlu: wraz z Jego odejściem zamyka się epoka

Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Helmuta Kohla – napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej po śmierci byłego kanclerza RFN. Prezydent podkreślił, że Kohl był wybitnym politykiem o szczególnych zasługach dla zjednoczenia Niemiec i wspólnej Europy, a wraz z Jego odejściem zamyka się epoka.

„Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Helmuta Kohla Kanclerza Republiki Federalnej Niemiec w latach 1982–1998, niemieckiego męża stanu, przyjaciela Polski, wybitnego polityka o szczególnych zasługach dla zjednoczenia Niemiec i wspólnej Europy” – czytamy w depeszy kondolencyjnej.

Prezydent Polski podkreślił, że „Swoje marzenie o pokoju i współpracy narodów naszego kontynentu, jako żarliwy katolik budował na fundamencie wartości chrześcijańskich”.

„Wraz z Jego odejściem zamyka się epoka” – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że my, Polacy zawsze będziemy pamiętali zasługi kanclerza Kohla, który otworzył nowy rozdział w stosunkach polsko-niemieckich.

„Historycznym symbolem tamtych dążeń na zawsze pozostanie gest pojednania, jakim był braterski uścisk Kanclerza Republiki Federalnej Niemiec i Premiera Rzeczypospolitej Polskiej na znak pokoju podczas Mszy Świętej w Krzyżowej 12 listopada 1989 roku” – napisał prezydent.

Andrzej Duda dodał, że wielką zasługą Helmuta Kohla jest też „+9podpisany w 1991 roku Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy stanowiący fundament relacji między Polską i Niemcami”.

Prezydent zaznaczył, że „kanclerz Kohl zawsze dbał o to, by stosunki polsko-niemieckie opierały się na wzajemnym zrozumieniu i szacunku, co w wymiarze doświadczeń historycznych, nadaje im także dziś strategiczne znaczenie dla przyszłości Europy”.

„Popierał rozszerzenie Unii Europejskiej o Polskę i kraje Europy Środkowej i Wschodniej, jako niezbędny krok dla dokończenia budowy europejskiej jedności” – czytamy w depeszy kondolencyjnej.

„Za zasługi dla Polski został odznaczony najstarszym i najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej – Orderem Orła Białego. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci, jako wybitna postać, świadek i współtwórca współczesnej historii Europy” – napisał prezydent.

Były kanclerz federalny Niemiec i przewodniczący Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Helmut Kohl zmarł w piątek rano w swym domu w Ludwigshafen w Nadrenii-Palatynacie w wieku 87 lat.

PAP/RIRM

drukuj