fot. prezydent.pl

Prezydent Niemiec pogratulował polskim władzom skutecznej strategii ws. ograniczenia epidemii

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Andrzejem Dudą pogratulował polskim władzom skutecznej strategii ograniczającej zdrowotne skutki epidemii koronawirusa – poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta na stronie internetowej.

 

Jak podkreślono prezydenci Polski i Niemiec „omówili koncepcję współpracy europejskiej w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego przedstawioną w liście Andrzeja Dudy do liderów europejskich, podkreślając konieczność wzmocnienia samodzielności i solidarności europejskiej w sytuacjach zagrożenia zdrowotnego, szczególnie jeśli chodzi o produkcję niezbędnych materiałów ochronnych i sprzętu medycznego”.

Prezydenci poświęcili uwagę także kwestiom gospodarczym.

„Obaj uznali, że kluczowym zadaniem jest dzisiaj zachowanie płynności finansowej firm i działania na rzecz utrzymania miejsc pracy” – czytamy w komunikacie. Zdaniem Andrzeja Dudy i Franka-Waltera Steinemeiera „zapobieganie głębokiej recesji w Europie musi być wsparte przez inicjatywy na poziomie unijnym”. Prezydenci zgodzili się, że „dla osiągnięcia tych celów konieczne jest wsparcie przez środki publiczne, tak jak to dzieje się dzisiaj zarówno w Polsce, jak i w Niemczech”.

Podczas rozmowy Andrzej Duda przekazał polskie stanowisko w sprawie niemiecko-francuskiej propozycji Funduszu Odbudowy.

„Polska pozytywnie odnosi się do tej propozycji, ale uważamy, że kluczowymi elementami oceny tego projektu będą szczegóły dotyczące źródeł finansowania, zasad podziału środków oraz charakteru pomocy” – powiedział Andrzej Duda.

„Polska jest gotowa aktywnie włączyć się w wypracowywanie tych szczegółów w dialogu z innymi stolicami” – zadeklarował prezydent RP.

Prezydenci rozmawiali także o konieczności współdziałania na forach organizacji międzynarodowych.

Godzinna rozmowa Andrzeja Dudy z prezydentem Niemiec była kolejną z serii rozmów z zagranicznymi partnerami dotycząca przyszłości gospodarki i polityki europejskiej w kontekście pandemii koronawirusa. W czwartek prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Chorwacji.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl