Prezydent Lublina zostaje na stanowisku

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zostaje na stanowisku. O odsunięcie go od władzy wniosło do radnych Centralne Biuro Antykorupcyjne – za takim rozwiązaniem byli tylko radni Prawa i Sprawiedliwości. Wniosek CBA to efekt kontroli, w której śledczy ustalili, że Żuk wbrew zakazowi łączył swoją funkcję z zasiadaniem w Radzie Nadzorczej PZU Życie.

Lublin dawno nie pamięta takiej sesji Rady Miasta. Przed ratuszem panowała atmosfera politycznego wiecu, gdzie poparcie dla prezydenta demonstrowało kilkaset osób. Prawdziwy tłok panował także w sali Rady Miasta. Zabrakło miejsc siedzących, a sami zainteresowani nie kryli swych emocji.

Jako pierwszy przed radnymi i mieszkańcami wystąpił sprawca zamieszania Krzysztof Żuk. Po raz kolejny tłumaczył, dlaczego CBA się myli.

Starałem się syntetycznie pokazać, że argumentacja CBA nie jest oparta na rzetelnym zinterpretowaniu przepisów prawa, na przeanalizowaniu tych regulacji prawnych, które wynikają z Konstytucji RP, że ta interpretacja nie uwzględnia orzecznictwa, zarówno Naczelnego Sądu Administracyjnego, jak i Trybunału Konstytucyjnego – powiedział prezydent Lublina.

W obronie Krzysztofa Żuka stanęli radni koalicji Platforma Obywatelska- Wspólny Lublin.

Pytanie, czy Krzysztof Żuk na to zasługuje? Czy te sześć lat oddania wszystkiego dla tego miasta, o czym wszyscy doskonale wiemy, czy zasługuje na to, co go spotkało? Na ten cały hejt, na te pomyje wylewane na człowieka, który zapisał się złotymi zgłoskami w historii tego miasta? – mówił radny Mariusz Banach.

Następnie głos w sprawie zabrał Tomasz Pitucha z Prawa i Sprawiedliwości.

– My, jako klub, nie możemy zagłosować nad tą uchwałą, bo – bez żadnych już podtekstów zewnętrznych – nie mamy dokumentów, które pozwalałyby nam to stwierdzić. Wniosek CBA, instytucji państwowej, twierdzi co innego. Na jakiej podstawie my, jako Rada, mamy stwierdzić, że jest inaczej? Tego nie wiem – wskazał Tomasz Pitucha.

Atmosfera zrobiła się tak gorąca, że szef klubu radnych PiS chciał się ograniczyć do odczytania oświadczenia, ale i tego nie mógł zrobić. Swoje zastrzeżenia co do przebiegu posiedzenia zgłosił prof. Mieczysław Ryba.

To nie było nigdy obyczajem, też jestem długo radnym, ażeby procedować w takich warunkach – powiedział prof. Ryba.

Ta sytuacja to doskonały przykład na to, że w Lublinie próbuje się zakrzyczeć fakty – skwitował Tomasz Pitucha po zakończonej sesji.

– Okazało się, że nieważne jest w Polsce prawo, ważny jest plebiscyt i krzyk mieszkańców. Głosowaliśmy nad wnioskiem CBA o wygaśnięciu mandatu Krzysztofa Żuka, prezydenta Lublina, w związku z naruszeniem przez niego przepisów ustawy antykorupcyjnej. Natomiast Krzysztof Żuk, jego otoczenie polityczne i część aktywistów PO uznało, że to nieważne, czy prezydent łamie prawo. Jest podobno tak dobrym prezydentem, że normy prawne go nie obowiązują – podkreślił przewodniczący.

W imiennym głosowaniu wszyscy radni PiS zagłosowali za odwołaniem prezydenta. Koalicja Platforma Obywatelska – Wspólny Lublin była przeciwna. Wynik głosowania 15:16 oznacza, że radni nie wygasili mandatu prezydentowi.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl