Prezydent: Coraz ważniejszym filarem współpracy Polski z USA – kontakty gospodarcze

Coraz ważniejszym filarem współpracy Polski z USA są kontakty gospodarcze; obroty handlowe między naszymi krajami przekroczyły w ub.r. granicę 10 mld dolarów mówił prezydent Andrzej Duda w przesłaniu do uczestników rozpoczętego w piątek polskoamerykańskiego Szczytu Przywództwa w Miami.

W odtworzonym uczestnikom szczytu filmie – który przekazała PAP Kancelaria Prezydenta – Andrzej Duda podkreślał, że „relacje polityczne między Warszawą a Waszyngtonem są dziś niezwykle intensywne, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa”.

„Dzięki nim od zeszłego roku na terenie Polski stacjonują wojska amerykańskie. Ich obecność to najbardziej czytelny znak rzeczywistej, sojuszniczej solidarności i partnerstwa” – zauważył prezydent, dodając, że polsko-amerykańska współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa „obejmuje także kooperację w zakresie modernizacji polskiej armii”.

„Coraz ważniejszym filarem naszej współpracy są również kontakty gospodarcze; Stany Zjednoczone są dla nas kluczowym partnerem biznesowym ze względu na ogromną skalę przedsiębiorczości, jak również jej innowacyjność” – zaznaczył Andrzej Duda.

Według niego, dobrym prognostykiem dla rozwoju tych relacji jest „ubiegły rok, który był rekordowy, jeśli chodzi o dwustronny obrót handlowy”.

„Zwiększył się on o ponad 20 proc. w stosunku do roku 2016, przekraczając granicę 10 mld dolarów” – podał prezydent.

Zasadnicze – jego zdaniem – znaczenie dla Polski ma też „transfer innowacyjnych technologii i rozwiązań, które pozytywnie wpływają na modernizację naszej gospodarki”.

Wskazał też, że „z roku na rok zwiększa się liczba polskich inwestycji w Ameryce”.

„Stany Zjednoczone są jednym z najważniejszych kierunków inwestowania przez polskie firmy poza UE. Możliwości rozwoju na rynku amerykańskim poszukują m.in. firmy IT, biotechnologiczne, medyczne, czy sektora technologii kosmicznych” – mówił Andrzej Duda.

Polski prezydent odwołał się też do ubiegłorocznego udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w szczycie Trójmorza w Warszawie.

„Obecność prezydenta Donalda Trumpa na tym wydarzeniu pokazała, że inicjatywa jest przedmiotem poważnego zainteresowania Stanów Zjednoczonych” – przekonywał.

Andrzej Duda zwrócił w tym kontekście uwagę na tematykę energetyczną, jako ważny element inicjatywy Trójmorza oraz na „fakt, że Polska była pierwszym państwem regionu, które w ub. roku zrealizowało kontrakt na dostawy amerykańskiego skroplonego gazu LNG”.

„Współpraca w tym obszarze wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Europy Środkowej, jednocześnie zacieśniając więzi ekonomiczne Europy ze Stanami Zjednoczonymi” – mówił.

Prezydent złożył uczestnikom polsko-amerykańskiego Szczytu Przywództwa życzenia „udanych obrad, wymiany doświadczeń i nawiązania wielu nowych biznesowych kontaktów, które wniosą nową jakość w amerykańsko-polskie relacje gospodarcze”.

Szczyt, zorganizowany pod hasłem „Polska strefa inwestycji”, objęty jest honorowym patronatem prezydenta. Wśród gości – według informacji podanych przez organizatora – znaleźć mają się m.in. minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, szef BBN Paweł Soloch, wiceministrowie: infrastruktury Mikołaj Wild i rozwoju Tadeusz Kościński oraz pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego, senator Anna Maria Anders.

PAP/RIRM

drukuj