Prezydent Andrzej Duda: Nie wolno w żaden sposób dzielić tych, którzy polegli za ojczyznę

Krew przelana za ojczyznę jest jedna. Krwi przelanej za ojczyznę nie wolno w żaden sposób dzielić i nie wolno w żaden sposób dzielić tych, którzy za nią polegli – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 72. rocznicy forsowania Odry przez 1. Armię Wojska Polskiego.

Na cmentarzu wojennym w Starych Łysogórkach odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia.

Głównym punktem była Msza św. polowa. Następnie odbył się apel pamięci. Przed pomnikiem Wdzięczności Żołnierzom 1 Armii Wojska Polskiego złożono wieńce. Prezydent podkreślił, że to jego obowiązek jako zwierzchnika sił zbrojnych pochylić głowę i uklęknąć nad grobami tych, którzy oddali życie za ojczyznę

Jesteśmy tu na tym cmentarzu, gdzie w dostojeństwie i ciszy spoczywają żołnierze, z których krwi powstała wolna Polska, ta która jest tu i teraz, dzisiaj. Nie byłoby jej tutaj na tej ziemi, gdyby nie tamta krew przelana. Wszystkie pokolenia po wieczne czasy powinny o tym pamiętać – podkreślił prezydent.

Jak zaznaczył, z tej krwi powstało nowe życie.

Teraz w okresie powielkanocnym jakże szczególnie to brzmi. Ze śmierci Chrystusa i jego zmartwychwstania narodziło się nowe życie, tak też z ich śmierci tutaj, na polach nad Odrą i w nurtach rzeki narodziła się Polska i ta ziemia dla Polski – mówił.

Kiedy oni tutaj przeszli za nimi mogli przyjechać na tę ziemię ich rodacy, osiedlić się tutaj, pracować, budować swoje szczęście, byt swoich rodzin, często po trudzie wypędzenia ze swoich domów Wschodzie – dodał.

Po południu uroczystości przeniosą się do Gozdowic.

Forsowanie Odry w rejonie Siekierek i Gozdowic rozpoczęło się 16 kwietnia 1945 r. i trwało do 20 kwietnia. Po trzech dniach walk życie straciło około 2 tys. polskich żołnierzy. Obrona niemiecka została złamana i wojska zaczęły się wycofywać. Droga do Berlina była otwarta.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl