fot. PAP/Marcin Obara

Prezydent Andrzej Duda desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera

W czwartek przed południem prezydent Andrzej Duda podczas specjalnej uroczystości w Pałacu Prezydenckim desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera i powierzył mu misję utworzenia rządu.

We wtorek Mateusz Morawiecki złożył na ręce prezydenta dymisję poprzedniego rządu. Do czasu powołania nowego gabinetu prezydent powierzył dotychczasowemu pełnienie obowiązków.

Zgodnie z konstytucją, po przyjęciu dymisji dotychczasowego rządu, jest 14 dni na desygnację nowego premiera i powołanie nowego rządu. Najpóźniej 14 dni po powołaniu Rady Ministrów nowy premier przedstawia program działania rządu (wygłasza expose) i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu, którego udziela Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Prezydent powiedział, że cieszy się, iż może powierzyć Mateuszowi Morawieckiemu tekę Prezesa Rady Ministrów, podziękował za konsultacje, które odbyli w środę.

„Jasno mogę zobaczyć, że te cztery lata pańskiego doświadczenia, jeżeli chodzi o prowadzenie najważniejszych polskich spraw (…) najpierw na funkcji wicepremiera, ale przecież przede wszystkim ministra finansów, jednego z absolutnie najważniejszych ministrów w rządzie, a następnie przez dwa lata premiera – dało panu to ogromne doświadczenie, które pozwala teraz wyeliminować mankamenty, które gdzieś tam się pojawiały i usprawnić różnego rodzaju procesy” – mówił szef państwa polskiego zwracając się do Mateusza Morawieckiego.

Wyraził nadzieję na dalszą współpracę z pożytkiem dla Rzeczypospolitej i dla obywateli.

„Mamy absolutnie wspólną wizję rozwoju Polski, mamy wspólną wizję tych priorytetów, które powinny być zrealizowane, mamy wspólną wizję polskiej polityki ukierunkowanej na obywatela, na jego sprawy, sprawy jego powodzenia życiowego, sprawy poprawy jakości życia w Polsce, jak również wzmacniania pozycji Polski na arenie międzynarodowej, wzmacniania polskiej gospodarki” – mówił prezydent.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że po rozmowie z Mateuszem Morawieckim i znając kandydatów na ministrów ma „absolutne przekonanie”, że nowy rząd będzie działał sprawnie.

PAP

drukuj