fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent A. Duda wręczył nominacje generalskie

Prezydent Andrzej Duda wręczył w poniedziałek sześć nominacji generalskich. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim. 

Ten dzień dla każdego żołnierza jest dniem najważniejszym.

– Poza wielką radością, niezwykłym awansem (chyba najważniejszym w życiu), poza faktem wstąpienia do korpusu generalicji RP – korpusu absolutnie elitarnego – poza wzorową oceną dotychczasowej służby,  to przede wszystkim jest wyzwanie – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Wyzwanie do jeszcze poważniejszych zadań, ale i ogromna odpowiedzialność.

– Nikt lepiej niż panowie i wasi najbliżsi nie wie, że żołnierzem jest się cały czas, całe życie. Żołnierzem jest się wtedy, kiedy jest się w czynnej służbie, ale i kiedy się wypoczywa, a także kiedy zakończy się już służbę czynną – powiedział prezydent RP.

Pierwszą gwiazdkę generalską odebrało czterech pułkowników, zaś na stopień generała dywizji mianowani zostali zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. bryg. Dariusz Pluta, oraz dowódca 11. Dywizji Kawalerii Pancernej, Piotr Trytek.

– Jest dla mnie wielką satysfakcją, że pierwszą gwiazdkę generalską w 2018 roku odbieraliście ode mnie. Ten czas nie tylko pokazał słuszność tamtej nominacji, ale pokazał także, że zasłużyliście na to, by powierzyć wam jeszcze większą odpowiedzialność – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Uroczystość wręczenia nominacji generalskich odbyła się w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dniu tak ważnym dla całego społeczeństwa i polskiej armii.

– Ten dzień pokazuje, co to znaczy prawdziwe żołnierskie oddanie Polsce, co to znaczy niezłomnie i do samego końca służyć ojczyźnie. Jestem przekonany, stoją przede mną żołnierze, którzy byliby w każdej chwili gotowi całym sercem i całym sobą. Za dotychczasową służbę z całego serca dziękuję – powiedział prezydent Andrzej Duda.

W uroczystości udział wzięli także m.in.: minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak; szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. Rajmund Andrzejczak, oraz szef  Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch.

TV Trwam News

drukuj