fot. PAP/Mateusz Marek

Prezydent A. Duda: Orszak Trzech Króli w Warszawie stał się tradycją ogólnopolską

Orszak Trzech Króli w Warszawie promieniuje na cały kraj i stał się tradycją ogólnopolską; dzisiaj spotykamy się i maszerujemy w 900 miastach i miejscowościach w Polsce i w ponad 30 w różnych państwach na świecie – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Orszak Trzech Króli pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają” przeszedł w poniedziałek w Warszawie po raz dwunasty Traktem Królewskim – z pl. Zamkowego na pl. Piłsudskiego. Na scenie na placu Piłsudskiego głos zabrał Andrzej Duda.

Prezydent podziękował organizatorom za zaproszenie na 12. Orszak Trzech Króli w stolicy. Zwrócił uwagę, że jest to najstarszy ze wszystkich orszaków w Polsce.

„Stał się tradycją nie tylko m.st. Warszawy, ale dzięki temu, że promieniuje ze stolicy na całą Polskę i na świat, stał się także tradycją ogólnopolską i stał się tradycją także i Polaków na całym świecie. 900 miast i miejscowości w całej Polsce, ponad 30 w różnych państwach na świecie – w tylu miejscach dzisiaj maszerujemy, spotykamy się i jesteśmy razem pod tym hasłem +cuda, cuda ogłaszają+” – mówił Andrzej Duda.

Podkreślił w tym kontekście, że w 2020 roku przypada setna rocznica Bitwy Warszawskiej, czyli Cudu nad Wisła, który – jak mówił Andrzej Duda – uratował Polskę przed bolszewicką nawałą i umożliwił budowanie dalej suwerennego polskiego państwa.

Prezydent mówił też o „cudzie naszej dzisiejszej wspólnoty, cudzie tego, że jesteśmy razem, że spotykamy się, śpiewamy razem kolędy”.

„Dzisiaj jest też szczególny dzień dla wiernych Kościoła prawosławnego, dla wiernych Kościoła grekokatolickiego i Kościołów wschodnich – dla nich dzień Wigilii dzisiaj. Chciałbym z tego miejsca złożyć wszystkim tym, którzy dzisiaj zasiadają do Wigilii najserdeczniejsze życzenia, spokojnych, błogosławionych, dobrych świąt Bożego Narodzenia, wspólnoty rodzinnej, sąsiedzkiej” – powiedział prezydent.

Dziękował także organizatorom i wolontariuszom marszów Trzech Króli w całej Polsce.

PAP

drukuj