fot. PAP/Lech Muszyński

Prezydent A. Duda odznaczył uczestników walk w irackiej Karbali w 2004 roku

Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości uczestników walk w irackiej Karbali w 2004 roku. Zwierzchnik Sił zbrojnych odwiedził dziś 17. Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną w Wędrzynie. Prezydentowi towarzyszył szef MON-u Mariusz Błaszczak.

Prezydent Andrzej Duda zwracając się do odznaczonych żołnierzy powiedział, że RP zbiera dziś plony ich wspaniałej postawy.

– Przyczyniliście się panowie do umacniania niepodległości Rzeczypospolitej, bo przyczyniliście się z całą pewnością do tego, że nas szanują. Szanują nas nasi sojusznicy i wszyscy ci, którzy o tamtym czynie bojowym polskich żołnierzy wiedzą. Z całego serca chcę za to podziękować. Rzeczpospolita przez te 15 lat zbiera plony waszej wspaniałej postawy: to, że sojusznicy patrzą dzisiaj na nas tak, jak patrzą, to, że są obecni na naszym terytorium, to, że nasz głos liczy się w Sojuszu Północnoatlantyckim, zawdzięczamy także i wam, waszej odwadze, bohaterstwu i mądrości – powiedział Andrzej Duda.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zaznaczył, że polskie wojsko jest zawsze gotowe wspierać swoich sojuszników.

– Żołnierze Wojska Polskiego służyli, służą i będą służyć w misjach, które są organizowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych, Sojusz Północnoatlantycki i Unię Europejską, dlatego że tak postrzegamy nasze zobowiązania sojusznicze, dlatego że uważamy, że to jest gwarancją naszego bezpieczeństwa. Okazujemy solidarność wobec naszych sojuszników i oczekujemy tej solidarności od naszych sojuszników w sytuacji, której takie wsparcie byłoby konieczne. To jest zasada, która nas zobowiązuje i której przestrzegamy – stwierdził minister Mariusz Błaszczak.

Prezydent Andrzej Duda przekazał żołnierzom także flagę RP.

RIRM

drukuj