foto: Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP

Prezydencka Rada ds. Samorządu Terytorialnego dyskutowała nt.  CUS, likwidacji szkód popowodziowych w samorządach oraz przeciwdziałaniu suszy

W czwartek obradowała prezydencka Rada ds. Samorządu Terytorialnego. Wśród tematów dyskusji znalazły się: Centra Usług Społecznych, likwidacja szkód popowodziowych w samorządach oraz ustawa o przeciwdziałaniu suszy.

Rada ds. Samorządu Terytorialnego została powołana 31 maja przez prezydenta Andrzeja Dudę. [czytaj więcej] 

Na czwartkowym posiedzeniu samorządowcy omawiali funkcjonowanie Centrum Usług Społecznych.

– Zgłosiliśmy gotowość, aby kontynuować ten temat na kolejnych posiedzeniach, ale też w wymiarze bardzo praktycznym obecności w terenie osób, które były odpowiedzialne za przygotowanie ustawy po stronie Kancelarii Prezydenta, wsparcie praktyczne i merytoryczne samorządowców. Chcemy spotkań w powiatach czy też województwach i rozmów na temat przyszłości Centrów Usług Społecznych – powiedział Piotr Ćwik, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP.

Centra mają prowadzić działania pomocowe w społecznościach lokalnych. Będą odpowiedzią na potrzeby pojedynczych osób oraz rodzin. W trakcie posiedzenia prezydenckiej rady wielu samorządowców podnosiło także problem likwidacji szkód popowodziowych po nawałnicach, które przeszły w ostatnim czasie przez Polskę.

– Na kolejne posiedzenie, które odbędzie się na początku września, zostanie zaproszony przedstawiciel MSWiA. Będziemy zapraszali pana wiceministra właściwego, który zajmuje się kwestiami wsparcia dla samorządów, jeśli chodzi o szkody popowodziowe, ich likwidację w infrastrukturze gminnej i powiatowej – wskazał Piotr Ćwik.

Z jednej strony powodzie, z drugiej samorządowców nurtuje sprawa przeciwdziałania suszom w gminach i powiatach – zwracał uwagę Piotr Ćwik. Prace nad regulacjami ustawowymi toczą się w resorcie infrastruktury.

– Wystosowałem pismo do wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka z prośbą o to, abyśmy mogli otrzymać bazowy projekt ustawy, który był przygotowany i myślę, że to będzie dobry wsad, materiał do tego, aby również nad tym tematem na jednym z kolejnych posiedzeń się pochylić – zaznaczył wiceszef Kancelarii Prezydenta RP.

Członkowie Rady pracują nad tym, by spotkania mogły odbywać się cyklicznie. Następne przewidziane posiedzenie Rady ds. Samorządu Terytorialnego odbędzie się we wrześniu.

TV Trwam News

drukuj