PAP/EPA

Premier V. Orban: Węgry nie zmienią ustaw dotyczących migracji

Węgry nie zmienią ustaw dotyczących migracji mimo wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w tej sprawie – oświadczył we wtorek premier Węgier Viktor Orban na konferencji prasowej w Budapeszcie.

„Rząd zdecydował, że nie podejmiemy żadnych działań, by zmienić system ochrony granic. Utrzymamy dotychczasowe procedury, choć europejski trybunał zlecił nam je zmienić” – oznajmił Viktor Orban.

W listopadzie TSUE orzekł, że automatyczne odrzucenie wniosku o azyl migranta, który przybył z bezpiecznego kraju, jest niezgodne z prawem UE, a Węgry naruszyły prawo unijne, „obwarowując sankcją karną działalność organizacyjną, prowadzoną w celu umożliwienia wszczęcia postępowania o udzielenie ochrony międzynarodowej osobom, które nie spełniają ustanowionych przez prawo krajowe kryteriów przyznania tej ochrony”.

10 grudnia węgierski Trybunał Konstytucyjny orzekł zaś, że rząd ma prawo stosować własne środki w kwestiach, w których UE nie podjęła jeszcze decyzji dotyczących wspólnej implementacji zasad unijnych. Jak podkreśliła minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga, TK skupił się wyłącznie na kwestii migracji, a Węgry pozostają oddanym członkiem UE.

Premier oświadczył ponadto we wtorek, że kwestie migracji i ochrony dzieci będą mieć na Węgrzech w przyszłym roku kluczowe znaczenie.

Jak zaznaczył, ważną rolę odegra referendum w sprawie ochrony dzieci, w którym Węgrzy zdecydują, czy prawo do wychowania dzieci należy wyłącznie do rodziców. W referendum tym ma zostać zadane m.in. pytanie: „Czy opowiada się Pan/i za tym, żeby w instytucji oświatowej organizowano dzieciom zajęcia, prezentujące orientacje seksualne także bez zgody rodzica?”

Viktor Orban poinformował, że Węgry zamówiły 9,5 mln dawek szczepionki Pfizera przeciw COVID-19. W ostatnich dniach wykryto na Węgrzech 15 przypadków zakażenia wariantem omikron koronawirusa.

Powtórzył też, że ze względu na opór społeczny rząd nie chce wprowadzać obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19 i wyraził przekonanie, że zaszczepienie chętnych trzecią dawką powstrzyma postęp pandemii.

Premier zapowiedział również, że jeśli Fidesz wygra wiosenne wybory parlamentarne, to w drugiej połowie 2022 r. podniesione zostaną wynagrodzenia pedagogów.

Władze zapowiedziały już w najbliższym czasie szereg podwyżek, m.in. 10-procentową podwyżkę wynagrodzeń dla policjantów i żołnierzy, 21-procentową – dla pielęgniarek, a 20-procentową – dla pracowników żłobków, pracowników socjalnych oraz pracowników kultury.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl