Premier Turcji nie chce łączyć wyborów parlamentarnych i prezydenckich

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w piątek, że nie chce równoczesnych wyborów parlamentarnych i prezydenckich oraz opowiada się za utrzymaniem przepisu ograniczającego kadencje poselskie do trzech. Oznacza to, że będzie premierem tylko do 2015 r. 

W Turcji pojawiły się pogłoski, że planowane na przyszły rok wybory parlamentarne zostaną przyspieszone i połączone z rozpisanymi na sierpień bieżącego roku wyborami prezydenckimi. Rządząca partia AKP miała też doprowadzić do zmiany przepisów dotyczących kadencji parlamentarnych po to, by umożliwić Erdoganowi objęcie stanowiska premiera po raz czwarty.

Do tych właśnie spekulacji odniósł się szef rządu, który rozmawiał w Stambule z dziennikarzami tuż przed wylotem do Azerbejdżanu. Jak komentuje Reuters uwagi Erdogana dotyczące limitu kadencji deputowanych sugerują, że nie chce on pozostać na stanowisku premiera, lecz będzie kandydował na prezydenta.

Erdogan powiedział też, że w gospodarce zauważalne są „dobre trendy”, a polityczna stabilizacja powinna zwabić do Turcji inwestorów. Premier wezwał bank centralny do obniżenia stóp procentowych. Zostały one podniesione w styczniu, gdy bank starał się powstrzymać gwałtowne spadki notowania tureckiej waluty – liry.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl